O klimacie w Nowym Jorku
W Nowym Jorku rozpoczął się szczyt klimatyczny ONZ. Na spotkanie przybyło 120 światowych przywódców. Jak oceniał w Polskim Radiu 24 Wojciech Szymalski, sytuacja klimatyczna jest dramatyczna, ponieważ świat osiągnął rekord poziomu emisji gazów cieplarnianych.
2014-09-23, 19:00
Posłuchaj
Szczyt klimatyczny odbywa się przy okazji zgromadzenia ogólnego ONZ. Przed spotkaniem nie obyło się bez incydentów. Szczyt został poprzedzony przez masowe manifestacje na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Realne zagrożenie
Realizacja globalnej polityki klimatycznej jest trudnym zadaniem, ponieważ na tym polu ścierają sie interesy państw, dla których często jedynym źródłem bogactwa jest przemysł generujący najwięcej zanieczyszczeń. Do tej pory podpisywano różne porozumienia w sprawie walki ze zmianami klimatycznymi i ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych, ale najwięksi producenci zanieczyszczeń nie podjęli żadnych działań.
– Nawet jeśli zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, to nie podejmujemy skutecznych działań, które zapobiegłyby wzrostowi globalnej temperatury. Są to działania trudne dla opinii publicznej – wskazywał w PR24 Wojciech Szymalski, wiceprezes Instytutu na rzecz Ekorowzoju.
Znaczenie spotkania w Nowym Jorku
Szczyt klimatyczny ONZ w Nowym Jorku ma wymiar nieformalny i z tego względu różni się od planowanego na listopad spotkania w Limie. W opinii Wojciecha Szymalskiego szczyt stanowi jeden z etapów, który wprowadził sekretarz generalny ONZ Ban Ki Moon w celu politycznej mobilizacji na rzecz ochrony klimatu przed kolejną rundą oficjalnych negocjacji.
REKLAMA
– Spodziewane są istotne wystąpienia, które przedstawią pewne zobowiązania i plany na przyszłość największych emitentów gazów cieplarnianych. Najbardziej oczekuje się znaczącego wystąpienia prezydenta Stanów Zjednoczonych – powiedział Gość PR24.
Polski głos
Na nowojorskim szczycie klimatycznym obecny jest Bronisław Komorowski. Oczekuje się, że prezydent nie przedłoży tylko dotychczasowych osiągnięć Polski, ale zadeklaruje, że kraj będzie dalej kroczył ścieżką redukcji emisji zanieczyszczeń.
– Są możliwości ku temu, aby jeszcze bardziej ograniczyć polską emisję gazów cieplarnianych – mówił Wojciech Szymalski.
– Prezydent Komorowski wygłosi na uniwersytecie Columbia wykład na temat 25-lecia polskiej niepodległości. Wystąpienie nie zaskoczy i nie będzie fajerwerków. Bronisław Komorowski będzie mówił dokładnie to, co przez ostatnie kilka miesięcy. Zmieni się tylko grono odbiorców wykładu – ocenił Wojciech Cegielski, specjalny wysłannik Polskiego Radia w Nowym Jorku.
REKLAMA
Z wizytą u komandosów
Przy okazji szczytu klimatycznego Bronisław Komorowski odwiedził także amerykańskich komandosów w bazie Fort Bragg w Północnej Karolinie. Prezydent oglądał specjalnie dla niego zorganizowany pokaz działań marines.
– W forcie Bragg nie mogło być poważnych rozmów, ale ta symboliczna wizyta sprawia, że zupełnie inaczej wyglądają negocjacje i rozmowy. Z zupełnie innej pozycji Amerykanie traktują Polaków i Polacy Amerykanów – zaznaczył korespondent Polskiego Radia.
Przemówienie Bronisława Komorowskiego
Prezydent Bronisław Komorowski wystąpi przemówi podczas debaty generalnej 69. Sesji Zgromadzenia ONZ. Wystąpienie ma trwać 10 minut.
REKLAMA
Specjalny wysłannik Polskiego Radia w Waszyngtonie Wojciech Cegielski powiedział na antenie PR24, że przemówienie prezydenta Bronisława Komorowskiego jest już gotowe, ale nikt nie zna jego szczegółów.
- Przemówienie Prezydenta Komorowskiego jest trzymane w ścisłej tajemnicy, dotarcie do niego jest niemożliwe. Możemy się jedynie domyślać, że w Bronisław Komorowski na pewno w swoim wystąpieniu powie o sytuacji na Ukrainie . Podejrzewam, że prezydent najbardziej skoncentruje się na Rosji i na reformie ONZ. Nie wiemy czy prezydent odniesie się do sytuacji na Bliskim Wschodzie – relacjonowałWojciech Cegielski .
PR24/GM/PO
REKLAMA