Dziennikarze a wybory i wyborcy
Mogłoby się wydawać, że w gorącym okresie kampanii samorządowej najwięcej pracy mają kandydaci czyli politycy startujący w tych wyborach. Okazuje się, że w tym czasie równie ważna jest rola mediów lokalnych.
2014-10-07, 20:32
Posłuchaj
Prasa lokalna często jako jedyna kontroluje miejscową władzę. Dlatego Helsińska Fundacja Praw Człowieka na kilka tygodni przed wyborami samorządowymi podpowiada, jak radzić sobie z problemami prawnymi podczas kampanii wyborczych.
Zdaniem Doroty Głowackiej z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka okres kampanii samorządowych jest wyjątkowym momentem dla mediów lokalnych. – Z jednej strony dziennikarze w tym okresie mają więcej pracy i dużo się dzieje. Z drugiej zaś ważna jest rola polityków, którzy starają się wpływać na pracę dziennikarzy – mówiła w PR24 współautorka poradnika pt. „Media w okresie wyborczym”.
- Na poziomie lokalnym bardzo często rozgrywa się prawdziwa walka o wolność słowa. Media lokalne mają słabszą pozycję w porównaniu do ogólnopolskich mediów. Wynika to przede wszystkim z gorszej sytuacji finansowej i ograniczony dostęp do pomocy prawnej. Dziennikarze lokalni mają mniejsze zaplecze redakcyjne i brakuje im większego wsparcia. Poza tym politycy powinni w większym stopniu tolerować krytykę – zaznaczyła Dorota Głowacka.
Od listopada 2008 roku w Polsce program obserwatorów Obserwatorium wolności mediów, który działa w ramach Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. – Obserwatorium zajmuje się udzielaniem dziennikarzom pomocy prawnej i podejmuje działania edukacyjne zmierzające do zwiększenia roli prasy lokalnej – dodał Gość PR24.
REKLAMA
PR24
REKLAMA