Islam znany i nieznany
Współczesny islam postrzegany jest stereotypowo, a za sprawą Państwa Islamskiego uznawany jest on za zagrożenie. Historia tej religii jest jednak równie długa, co zaskakująca.
2015-01-06, 17:14
Posłuchaj
Islam jest drugą największą religią świata po chrześcijaństwie. Świętą księgą religii jest Koran, a zawarte w nim objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi. Najwięcej wyznawców islamu można odnaleźć w krajach arabskich, ale religia przenika także do innych państw.
Prof. Katarzyna Pachniak, kierownik Katedry Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego, zwróciła jednak uwagę, że pierwotnie objawienia Mahometa nie były skierowane do arabów.
– Z badań historycznych wynika, że prawdopodobnie Mahomet w pierwszym okresie działalności chciał być prorokiem dla żydów. Jego przesłanie nie zostało jednak zaakceptowane. Jeśli spojrzymy na filary islamu, to zobaczymy jak bardzo Mahomet chciał wpisać islam w ciąg istniejących już religii monoteistycznych, a nie tworzyć własną wiarę. Przesłanie Boga miało być źle interpretowane przez ludzi i dopiero Mahomet właściwie je zinterpretował. Islam zamknął i dopełnił wcześniejsze religie – wyjaśniała Gość PR24.
Islamski ezoteryzm a mistycyzm
Islam posiada wiele odłamów, przy czym największymi są sunnici i szyici. Pojawiały się także ezoteryczne grupy muzułmanów, a niektóre z nich funkcjonują również jako odrębne religie.
Prof. Katarzyna Pachniak wskazała jednak, że ezoteryczne nurty islamu są obecnie eliminowane, ale należy je odróżnić od nurtów mistycznych.
– Nurt mistyczny jest głównie sunnicki i kładzie nacisk na poznanie Boga, aby połączyć się z nim w jedność. Ortodoksyjny islam sprzeciwiał się mistycyzmowi, ale nurtu nie udało się wyeliminować. Podejmowane są próby wyeliminowania mistyków jako heretyków, szczególnie przez wahabitów, ale nie do końca skutecznie, ponieważ pewne grupy mistyków nadal funkcjonują – powiedziała specjalistka z Katedry Arabistyki i Islamistyki.
PR24/gm