Uniwersytety Trzeciego Wieku rosną w siłę
Możliwość rozwijania własnych zainteresowań, nawiązywania nowych znajomości, a także poznawania uroków studenckiego życia. To wszystko oferują Uniwersytety Trzeciego Wieku. Polscy seniorzy coraz chętniej korzystają z ich propozycji.
2015-03-29, 21:41
Posłuchaj
W Polsce działa już ponad 500 Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Zrzeszają kilkadziesiąt tysięcy słuchaczy, co świadczy o bardzo dużym zapotrzebowaniu na tego typu działalność.
– Zjawisko to zauważyli również politycy. Po raz pierwszy w administracji centralnej utworzono specjalny departament zajmujący się poprawą sytuacji polskich seniorów. Powstała także sejmowa Komisja Polityki Senioralnej. Jest to ewenement w polityce europejskiej – powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Krystyna Lewkowicz, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku SGH w Warszawie.
Jej zdaniem powodem wzrostu popularności i zainteresowania Uniwersytetami Trzeciego Wieku jest obraz polskiego społeczeństwa, w którym z roku na rok przybywa osób starszych.
– Polskie społeczeństwo coraz bardziej się starzeje. Spada także liczba urodzeń. Taka sytuacja jest ogromnym wyzwaniem dla rządzących naszym państwem. W związku z tym zaczęto realizować programy, których zadaniem jest z jednej strony poprawa kondycji intelektualnej i fizycznej osób starszych, a z drugiej aktywizacja ich do działań społecznych – dodała rozmówczyni Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
REKLAMA