Pieszo przez Iran
Łamanie praw człowieka, władza mułłów i spory wokół programu atomowego – z tym w Polsce kojarzymy Iran. A może mylimy się co do Teheranu? W Polskim Radiu 24 Iran „odczarowywał” podróżnik i fotograf Łukasz Supergan.
2015-04-06, 15:54
Posłuchaj
Łukasz Supergan jako pierwszy człowiek w historii przeszedł samotnie wzdłuż Gór Zagros. Łańcuch górski ciągnie się wzdłuż całego terytorium Iranu, głównie w terenie pustynnym. Podróżnik pokonał w sumie 2300 kilometrów odkrywając prawdziwe oblicze Iranu, często inne od naszych wyobrażeń.
– Pakistan, Iran i Irak to trzy odrębne kultury i cywilizacje. Iran powinien być całkiem dobrze znany w Polsce, ponieważ mamy z tym krajem ponad 500 lat relacji dyplomatycznych. Gdy w Iraku trwa wojna, Afganistan jest niestabilny, a w południowym Pakistanie rośnie napięcie, to Iran jest wyspą pokoju – mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Supergan.
Podróżnik zwrócił uwagę, że w przypadku państw o ograniczonych swobodach obywatelskich trzeba odróżnić rząd od zwykłych ludzi.
– Ludzie mają świadomość, że propaganda ich okłamuje i łakną kontaktu z cudzoziemcami. W Iranie ludzie często zaczynali rozmowę od tego, że nie są terrorystami i nie są niebezpieczni. Wszystkie miejsca w Iranie, do których może dotrzeć turysta są bezpieczne. Przemieszczałem się po Iranie bez poczucia zagrożenia – powiedział gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Irańczycy pytani o Polskę i Polaków udzielali zaskakujących odpowiedzi.
– Połowa rozmów zaczynała się od meczu siatkarskiego Polska – Iran z mistrzostw świata. Polska jest także znana z innych rzeczy. W prowincjonalnym mieście Iranu spotkałem człowieka, który bardzo wychwalał polskich reżyserów i okazało się, że w Iranie bardzo ceniony jest Krzysztof Kieślowski. W Iranie Polska jest znana z rzeczy, których w ogóle się nie spodziewamy – podsumował Łukasz Supergan.
Polskie Radio 24/gm
REKLAMA