Stosunek Polaków do świąt majowych
Święto Pracy, Dzień Flagi, Święto Konstytucji. Czym są te święta dla Polaków? Czy się z nimi utożsamiamy? Na te pytania odpowiedzieli w Polskim Radiu 24 Filip Pazderski i dr Robert Wyszyński.
2015-05-02, 11:59
Posłuchaj
Filip Pazderski z Instytutu Spraw Publicznych stwierdził, że nie ma święta narodowego, które wszyscy Polacy traktowaliby w identyczny sposób.
– Najbardziej rozpoznawalnym świętem narodowym w Polsce jest Dzień Niepodległości, ponieważ wzbudza wiele skrajnych emocji. Są jednak także inne wydarzenia z naszej historii, które jedni Polacy bardziej podkreślają niż inni. Chodzi tu np. o Powstanie Warszawskie albo Dzień Żołnierzy Wyklętych – ocenił ekspert ISP.
Natomiast dr Robert Wyszyński z Uniwersytetu Warszawskiego jest zdania, że świętom narodowym brakuje rytualizacji, która połączyłaby Polaków we wspólnych obchodach.
– Rytuał pozwala na przekroczenie granic i związanie się w pewnym braterstwie. Jesteśmy biedni albo bogaci, ale na święto narodowe wszyscy są jednakowo Polakami. Scenariusz na obchody uroczystości państwowych jest gotowy tylko w Warszawie, ale Polska jest przecież wszędzie – mówił socjolog.
REKLAMA
Więcej o stosunku Polaków do świąt narodowych w całości rozmowy, którą poprowadziła Agnieszka Furtak-Bilnik.
Polskie Radio 24/gm
REKLAMA