Źródła geotermalne alternatywą dla światowej energetyki
Pochodzącą z głębi ziemi energię geotermalną wykorzystuje już blisko 40 krajów. W Polskim Radiu 24 rozmowa o tym, czy warto inwestować w ten rodzaj energii i czy w najbliższym czasie przyczyni się on do znacznego ograniczenia wykorzystania paliw kopalnych.
2015-05-17, 20:33
Posłuchaj
Energia geotermalna polega na wykorzystaniu energii cieplnej ziemi do produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Uzyskiwana jest ona poprzez odwierty do naturalnie gorących wód podziemnych. Wody geotermalne znajdują się pod powierzchnią prawie 80 proc. terytorium Polski.
– W 2009 roku poprosiliśmy Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN o to, by zbadał występowanie i możliwości zagospodarowania energii wód geotermalnych w Warszawie. Wyniki pokazały, że jest możliwość, by wykorzystać ten rodzaj energii na warunkach porównywalnych do tych, jakie mamy w systemach ciepłowniczych. Teraz potrzebne są odpowiednie decyzje, które mogłyby uruchomić odpowiednie procedury – powiedział Leszek Drogosz z Miejskiego Biura Infrastruktury w Warszawie.
Jednym z przykładów efektywnego zagospodarowania zasobów geotermalnych jest Mszczonów, miasto w powiecie żyrardowskim, ok. 10 tys. mieszkańców. Miejscowa ciepłownia powstała jako trzecia w Polsce. Wydobywana od 2008 roku woda geotermalna wykorzystywana jest do celów grzewczych, rekreacyjnych oraz, co jest ewenementem w kraju i Europie, do celów spożywczych.
– Nasza ciepłownia ogrzewa wszystkie budynki wielorodzinne. Myślimy również o tym, by rozbudować sieć ciepłowniczą i dostarczać energię również do osiedli domów jednorodzinnych – przyznał Józef Kurek, burmistrz Mszczonowa.
REKLAMA
O perspektywach wykorzystania źródeł geotermalnych w Polsce mówił także w Polskim Radiu 24 dr Wiesław Bujakowski z Instytutu Gospodarki Surowcami i Energią PAN.
Polskie Radio 24/db
REKLAMA