Problemy wyższych uczelni

– Ciężka choroba toczy polską naukę. Chodzi o jej chroniczne niedofinansowanie. Polskie wyższe uczelnie nie otrzymują należytych subwencji oświatowych na to, żeby funkcjonować w sposób właściwy i porównywalny z krajami zachodnimi – mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Renata Nowakowska-Siuta, ekspert ds. szkolnictwa wyższego z Uniwersytetu Warszawskiego.

2015-06-10, 18:39

Problemy wyższych uczelni
Uniwersytet Wrocławski. Foto: flickr.com/ Adam Smok

Posłuchaj

10.06.15 Prof. Renata Nowakowska-Siuta: „Szansą na rozwój społeczny jest zainwestowanie w edukację i elitaryzm instytucji szkolnictwa wyższego (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Komercjalizacja badań, konsolidacja uczelni, konieczność pozyskiwania zewnętrznych grantów – to współczesna twarz uczelni wyższych. Model ten jest charakterystyczny dla Zachodu. Polska próbuje go realizować, jednak dzieje się to z problemami.

– Chcemy porównywać się do krajów wysoko rozwiniętych, jednak nie wypracowaliśmy mechanizmów, które pozwoliłyby w krótkim czasie dogonić uciekającą Europę – przyznała gość Polskiego Radia 24.

Uczelnia wyższa to jednak nie tylko kuźnia pracowników, którzy będą potrafili odnaleźć się na rynku pracy – zaznaczała prof. Renata Nowakowska-Siuta. W swoich założeniach uniwersytet ma bowiem nie tylko „produkować” specjalistów, lecz także kształtować osobowość człowieka.

– Istnieją potężne wymagania, by dostosować się do brutalnych wymogów rynku pracy, z drugiej strony jednak uniwersytety powinny bronić swojej autonomii – stwierdziła ekspertka.

REKLAMA

Z prof. Renatą Nowakowską-Siutą rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/dds

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej