Pisz ręcznie - rozwijaj mózg
Wspomaga ćwiczenie pamięci, sprzyja w rozwijaniu zdolności językowych i twórczego myślenia. Pismo odręczne. W dobie komputerów i tabletów przez wielu zapomniane. Dr Zuzanna Górska, psycholog i grafolog, przekonywała jednak w Polskim Radiu 24, że ten rodzaj pisania rozwija liczne umiejętności i stymuluje aktywność mózgu.
2015-06-14, 18:25
Posłuchaj
Doktor Górska przeprowadziła największe na świecie badania weryfikujące istnienie relacji między pismem a osobowością piszącego. Analizy rękopisów objęły ponad 1000 osób.
– Do moich badań zaprosiłam ludzi, których zadaniem było przepisanie fragmentu przygód Sherlocka Holmesa. Następnie wypełniali oni testy psychologiczne, które w połączeniu z charakterem pisma pokazały rozmaite zależności. Muszę przyznać, że trafność poszczególnych diagnoz w badaniu sięgała 80 proc. – wyjaśniła dr Zuzanna Górska.

REKLAMA
Jedną z rzeczy, którą na podstawie charakteru pisma, można w bardzo wyraźny sposób zaobserwować jest sposób podejmowania decyzji przez konkretnego człowieka.
– Możemy zauważyć czy ktoś podejmuje decyzje szybko, czy po namyśle, a także to, czy umie trzymać emocje pod kontrolą, czy daje się im ponieść w czasie decydowania o rozmaitych sprawach. Do tego dodam sposób zachowania się w sytuacjach stresowych. To wszystko można wyczytać ze sposobu kreślenia liter – wyjaśniła rozmówczyni Polskiego Radia 24.
Polskie Radio 24/db
REKLAMA