Nowe prawo karne

Zmienia się polskie prawo. Prezydent podpisał nowelę kodeksu karnego, która przewiduje częstsze orzekanie kary grzywny i ograniczenia wolności, zaś rzadsze więzienia w zawieszeniu. Większość zapisów nowelizacji wchodzi w życie 1 lipca równocześnie z uchwaloną już wcześniej reformą postępowań karnych.

2015-06-30, 19:02

Nowe prawo karne
Krzysztof Dmowski, specjalista ds. prawa karnego opowiadał o nadchodzących zmianach w sposobie prowadzenia postępowania karnego. Foto: PR24

Posłuchaj

30.06.15 Mec. Krzysztof Dmowski: „Nowe prawo nie przyczyni się do skrócenia postepowania karnego (…)”.
+
Dodaj do playlisty

1 lipca wejdzie w życie ok. 400 zmian w prawie. – Odchodzimy od modelu, który mieliśmy ukształtowany przez lata i przechodzimy do modelu kontradyktoryjnego wzorowanego na procesie amerykańskim. Sąd będzie tylko rozsądzał spór stron, a nie dążył do ustalenia prawdy materialnej – tłumaczył w Polskim Radiu 24 mec. Krzysztof Dmowski, specjalista ds. prawa karnego.

Obecnie to sędzia jest głównym elementem procesu karnego. To w jego obowiązku leży ustalenie obiektywnej prawdy, przeprowadzenie dowodów i przesłuchiwanie świadków. Od jutra będzie jedynie obserwatorem sporu, który toczyć się będzie między prokuratorem i adwokatem.

– Do tej pory mieliśmy do czynienia z niesłusznymi i niesprawiedliwymi skazaniami, teraz będziemy mieli do czynienia z niesprawiedliwymi i niesłusznymi uniewinnieniami – ostrzegał gość Polskiego Radia 24.

Więcej o zmianach w prawie i ich konsekwencjach dla prawników i obywateli w całości audycji.

REKLAMA

Z Krzysztofem Dmowskim rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/dds

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej