Retencja wody niezbędna dla Polski
Susza lub powódź. Niemal co roku każde z tych zjawisk wywołuje w Polsce olbrzymie straty. Do minimalizowania skutków tych kataklizmów potrzebny jest odpowiedni program retencji wody. W Polskim Radiu 24 rozmowa o tym, kto i jak ma to zrobić, jakie kwoty są potrzebne do realizacji tego zamiaru, a także skąd powinny pochodzić.
2015-08-30, 18:25
Posłuchaj
O potrzebie posiadania przemyślanego i konsekwentnie realizowanego programu magazynowania wód w Polsce mówiło się dużo, kiedy zagrażały nam bądź trwały powodzie. Tym razem nasz kraj nawiedziła susza i znowu zrobiło się głośno o potrzebie retencji.
– Warunki klimatyczne, jakie panują na obszarze, na którym leży Polska, powodują, że system retencji jest konieczny. Od maja do września, czyli w okresie, gdzie wysokość opadów powinna być najwyższa, okazuje się, że jeszcze większy poziom ma parowanie, co negatywnie wpływa na warunki hydrologiczne. Dlatego w ciągu jesieni i zimy woda powinna być gromadzona w sposób sztuczny – powiedział prof. Zbigniew Popek z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW.
Piotr Uścian – Szaciłowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka, przyznał, że nasz kraj dysponuje 63 km. sześć. wody. Jednak wykorzystywać można tylko 22 km sześciennych.
– Nawet Egipt dysponuje większą ilością wody. Tym bardziej na szczeblu politycznym powinny zapaść decyzje, które sprawią, że pojawią się rozwiązania wspierające naturalne i sztuczne gromadzenie zapasów wodnych – dodał.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db/
REKLAMA