Polska polityka zagraniczna z widokiem na Bałtyk

W Polskim Radiu 24 Marcin Fronia z Norden Centrum mówił o zadaniach Rady Państw Morza Bałtyckiego i roli Polski w organizacji. Trwa właśnie polska prezydentura w Radzie, a prezydent Andrzej Duda jako pierwszy cel swojej zagranicznej wizyty obrał Estonię.

2015-09-03, 15:50

Polska polityka zagraniczna z widokiem na Bałtyk
Zdjęcie ilustracyjne/fot.flickr/Kamil Rejczyk

Posłuchaj

03.09.15 Marcin Fronia: „Morze Bałtyckie ma być pomostem ułatwiającym wzajemną współpracę między państwami w jego pobliżu (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Rada Państw Morza Bałtyckiego powstała z inicjatywy Niemiec i Danii w roku 1992. Początkowo było to forum międzyrządowej współpracy państw, a także kolejny etap instytucjonalizacji stosunków międzynarodowych w regionie Morza Bałtyckiego po zimne wojnie. Obecnie organ zajmuje się m.in. ochroną środowiska, energetyką oraz współpracą gospodarczą i techniczną.  

Marcin Fronia przyznał, że polska prezydencja w Radzie Państw Morza Bałtyckiego sprzyja implementacji w naszym kraju rozwiązań, które sprawdziły się m.in. w Skandynawii.  

– To bardzo dobry okres, żeby zwrócić uwagę na obszary zrównoważonego rozwoju i zielonej energii. W Polsce jeszcze to wszystko raczkują, a w krajach w skandynawskich trwa eksplozja takich rozwiązań technicznych. Można je dobrze transferować do polskich regionów – wyjaśniał ekspert.

Więcej o polskiej polityce w basenie Morza Bałtyckiego w całej rozmowie z gościem Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Polskie Radio 24/gm


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej