Dobry system podatkowy to prosty system podatkowy?
W ostatni weekend zostaliśmy zaskoczeni odważną propozycją Ewy Kopacz likwidacji składek na ZUS, NFZ i ustalenia podatku na poziomie 10 proc. W czyim kierunku to ukłon – pracowników czy przedsiębiorców? O tym w Polskim Radiu 24 mówił Paweł Budrewicz, ekonomista, ekspert ds. podatków, prezes Polsko–Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego – PAFERE.
2015-09-15, 18:28
Posłuchaj
– Jeśli za tym pomysłem kryje się uproszczenie systemu, to jest to racjonalne. Gdyby został wprowadzony jeden, zryczałtowany podatek od funduszu płac, to pracodawcom dałoby to większą przejrzystość i łatwość odprowadzania podatków. Zasadniczo bowiem obywatele chcą być fair wobec państwa, tylko system musi być prosty – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Wydaje się, że jeszcze nikt nie wymyślił idealnego systemu obciążeń społecznych i systemu podatkowego. Racje stron spierają się od lat. Czy propozycja Platformy Obywatelskiej to krok w kierunku uwolnienia energii i przedsiębiorczości Polaków, czy też raczej krok ku demontażowi państwa? Zdaniem Pawła Budrewicza, uproszczenia podatkowe spowodowałoby, że ludzie poświęcaliby mniej czasu na księgowość i rachunkowość oraz zniechęceni byliby do „kombinowania”.
– Obecnie wyliczanie podatków, wystawianie rachunków itp. to problem i wymaga skomplikowanych zabiegów księgowych. Większość ludzi sobie z tym nie radzi. Stworzenie jednego multipodatku zastępującego te wszystkie różne daniny ułatwiłoby funkcjonowanie firm – stwierdził ekspert ds. podatków.
Z Pawła Budrewicza rozmawiał Mateusz Drozda.
REKLAMA
Polskie Radio 24/dds
REKLAMA