Rok 2016 – zmiany w prawie pracy
Zmiany w umowach o pracę i w urlopach rodzicielskich – to dwa główne filary zmian w prawie pracy, jakie mają nastąpić w 2016 roku. O szczegółach mówiła w Polskim Radiu 24 Patrycja Szałas-Maciąga, prawnik, ekspert prawa pracy.
2015-12-28, 17:05
Posłuchaj
22 lutego 2016 roku wejdzie w życie nowy kodeks pracy. Z katalogu umów o pracę wykreślona zostanie umowa na czas wykonywania określonej pracy. Zostaną trzy umowy: na czas próbny, na czas nieokreślony i na czas oznaczony.
– Umowy czasowe nie będą mogły przekroczyć 36 miesięcy. Przekraczając ten limit 3 lat, kolejna umowa będzie uważana za umowę na czas nieokreślony – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Z dniem 2 stycznia 2016 roku wejdą w życie natomiast zmiany w zakresie urlopów macierzyńskich, ojcowskich, rodzicielskich i wychowawczych.
– Pracująca matka będzie mogła zrzec się urlopu macierzyńskiego i przekazać go na rzecz ojca dziecka. Będzie musiała ona jednak wykorzystać 14 tygodni swojego urlopu. Babcia, wujek, ciocia również będą mogli skorzystać z urlopu macierzyńskiego w przypadku zgonu matki, porzucenia dziecka bądź niezdolności do samodzielnej egzystencji matki. Okres, w przeciągu którego ojcowie będą mogli skorzystać z urlopu ojcowskiego, przedłuży się do 24 miesięcy – mówił prawnik.
REKLAMA
Więcej szczegółów o zmianach w prawie pracy w całej audycji.
Z Patrycją Szałas-Maciągą rozmawiał Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/dds
REKLAMA