Nowy model mediów publicznych w Polsce jest znany Europie
Rozdzielenie nadzoru mediów pomiędzy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji i mającą powstać Radę Mediów Narodowych wzbudziło wiele kontrowersji. Okazuje się jednak, że taki nadzór nad mediami z powodzeniem funkcjonuje w państwach Unii Europejskiej.
2016-01-18, 18:16
Posłuchaj
18.01.16 Dr Stanisław Maksymowicz: „Unia Europejska jest bardzo zróżnicowana jest chodzi o regulacje mediów publicznych. Najważniejszym elementem jest jednak pluralizm (…)”.
Dodaj do playlisty
Przykładem może być model brytyjski, gdzie na czele nadawcy publicznego – BBC, stoi BBC Trust, czyli rada składająca się z 12 osób powoływanych na podstawie rekomendacji ministrów brytyjskiego rządu.
– Model rozdziału mediów publicznych i rynku komercyjnego jest zaczerpnięty z Wielkiej Brytanii, która jest matką demokracji. Dlatego nie możemy zarzucić rządowi, że tworzy model mediów publicznych, który jest niedemokratyczny. Podobnie włoska telewizja publiczna jest bardzo silnie spolityzowana – mówił w Polskim Radiu 24 dr Stanisław Maksymowicz, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Z gościem Polskiego Radia 24 rozmawiał Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/dds
REKLAMA
REKLAMA