Perspektywy grafenu

Grafen to przezroczysty, elastyczny materiał, o grubości atomu i wytrzymałości stali. O materiale, który staje się specjalnością Polski, mówił w Polskim Radiu 24 organizator Graphene Week, dr Włodzimierz Strupiński.

2016-06-21, 16:06

Perspektywy grafenu
Grafen wytwarzany jest wieloma technikami, a każda z nich ma inne potencjalne zastosowanie w nauce i przemyśle/fot.flickr/PBe

Posłuchaj

21.06.16 Dr Włodzimierz Strupiński: „Grafen nie jest ani metalem, ani półprzewodnikiem, ani izolatorem, co sprawia, że jest bardzo atrakcyjnym materiałem z punktu widzenia zastosowań w zaawansowanej elektronice”.
+
Dodaj do playlisty

W Warszawie zakończył się Graphene Week 2016. To konferencja w ramach projektu "Graphene Flagship", którego celem jest rozwój badań nad wykorzystaniem grafenu w różnych dziedzinach życia i gospodarki.

- Grafen to cienka warstwa zbudowana z płasko ułożonych atomów węgla, praktycznie niewidoczna gołym okiem – powiedział dr Włodzimierz Strupiński. Dodał, że grafen ma niezwykłe właściwości. - Jest przezroczysty, elastyczny, bardzo dobrze przewodzi prąd elektryczny i ciepło – wyliczał Strupiński.

Gość Polskiego Radia 24 dodał, że grafen stanowi także barierę dla przenikania różnego rodzaju substancji. – Wykazuje także bardzo ciekawe, niespotykane właściwości elektroniczne – zaznaczył - Nie jest ani metalem, ani półprzewodnikiem, ani izolatorem, co sprawia, że jest bardzo atrakcyjnym materiałem z punktu widzenia zastosowań w zaawansowanej elektronice – podkreślił Strupiński.

Gość dodał, że grafen jest prekursorem wielkiej rodziny nowych, dwuwymiarowych materiałów. - Sądziliśmy, że mamy do czynienia tylko z jednym takim materiałem, a teraz okazuje się, że ta rodzina zawiera kilkadziesiąt różnego rodzaju materiałów, które prezentują sobą zupełnie nowe właściwości do dalszego potencjalnego wykorzystania – powiedział Strupiński.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/pr


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej