Czy Polska pozostanie bursztynową potęgą?

Polska jest potentatem w produkcji biżuterii z wykorzystaniem bursztynu. Z danych wynika, że udział naszego kraju w światowym rynku wynosi 70 proc. Natomiast wartość wyprodukowanej biżuterii wynosi ok. 200 mln euro. Jednak specjaliści alarmują, że nad tą branżą zbierają się czarne chmury.

2016-07-03, 19:28

Czy Polska pozostanie bursztynową potęgą?
Tereny dzisiejszej Polski już w czasach antycznych znane były niespotykanego na południu bursztynu.Foto: flickr/ Ervins Strauhmanis

Posłuchaj

03.07.16 Michał Kosior: „To Polacy wytyczają trendy w tworzeniu bursztynowej biżuterii (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Coraz częściej pojawiają się zapowiedzi ekspertów, że pozyskiwanie bursztynu ma być obłożone wysokimi opłatami. Z tego powodu jego wydobywanie może stać się nieopłacalne, a biżuteria z bursztynu – horrendalnie droga. Żeby temu zapobiec polscy bursztynnicy być może będą zmuszeni do zakupu bursztynu w Rosji.

– Nasz kraj od wieków był bursztynową potęgą. Najstarsze pracownie bursztynnicze, które odnaleziono w okolicach Gdańska, datuje się na okres 4 tys. lat p.n.e. Jednak Ministerstwo Środowiska przygotowuje zmiany w prawie geologicznym. Mogą one wprowadzić podatek, który sprawi, że wydobycie bursztynu stanie się nieopłacalne. Mam tu na myśli podniesienie opłaty eksploatacyjnej od 1 kg wydobytego surowca – wyjaśnił Michał Kosior z Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.

Planowanych zmian nie może zrozumieć Mariusz Gliwiński, twórca biżuterii z bursztynu. Jego zdaniem ewentualne wprowadzenie nowelizacji w polskim prawodawstwie spowoduje konieczność importu z Rosji lub Ukrainy. Natomiast polski bursztyn, uchodzący za jeden z najpiękniejszych na świecie, będzie niewykorzystany.

– Rolą państwa powinno być zapewnienie jak najłatwiejszego wydobycia tego surowca, a nie utrudnianie tego przedsięwzięcia – dodał.

REKLAMA

Ponadto w audycji Michał Kosior i Mariusz Gliwiński omówili również sposób pozyskiwania bursztynu i jego obróbki.

Polskie Radio 24/db


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej