Młodzi polscy naukowcy wyróżnieni
Po raz drugi w Polsce wyłoniono laureatów prestiżowego konkursu „Innovators Under 35”. Jego organizatorem jest najstarszy na świecie magazyn o technice – „MIT Technology Review”. Wśród nagrodzonych znalazła się trójka Polaków: Patrycja Wizińska-Socha, Rafał Flis, Katarzyna Kamińska. W Polskim Radiu 24 opowiedzieli o swoim sukcesie i odkryciach, które pozwoliły im zostać zwycięzcami konkursu.
2016-07-03, 20:52
Posłuchaj
W „Innowators Under 35” wyłaniani są liderzy innowacji, którzy nie ukończyli 35 lat. Poprzez swój wkład w rozwój nowych technologii chcą znaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące ludzkość pytania. Pracami badawczymi próbują także poprawić jakość życia wielu osób. W tegorocznej edycji nagrodzono 10 osób – trzy kobiety i 7 mężczyzn, w tym troje Polaków.
Nagrodę Innowatora Roku otrzymała Patrycja Wizińska-Socha za rozwiązanie pozwalające na monitorowanie stanu zdrowia dziecka w łonie matki.
– Jestem dumna z tego, że praca moja i mojego zespołu została doceniona i zauważona. Urządzenie, które zaprojektowaliśmy, umożliwia badanie bicia serca płodu oraz skurcze mięśnia macicy. Wyniki tych dwóch pomiarów dają szansę na stwierdzenie, odpowiednio wcześnie, ewentualnych zagrożeń dla dziecka znajdującego się w łonie matki i szybkiej reakcji w celu ich wyeliminowania – powiedziała Patrycja Wizińska-Socha.
Rafał Flis został nagrodzony za stworzenie platformy promującej postawy obywatelskie i pozyskującej młodych ludzi do pracy przy projektach społecznych. – Dzięki naszej platformie i naszym wskazówkom młodzi ludzie zdobywają najbardziej potrzebne kompetencje na rynku pracy XXI wieku – powiedział.
REKLAMA
Natomiast Katarzyna Kamińska otrzymała wyróżnienie za nowy rodzaj leków do walki z grypą.
Wydawcą magazynu „MIT Technology Review” jest jedna z najbardziej renomowanych politechnik na świecie – Massachusetts Institute of Technology.
Na przestrzeni lat tytuł innowatora przyznano m.in. Markowi Zuckerbergowi – założycielowi Facebooka, Konstantinowowi Nowoselowowi – laureatowi Nagrody Nobla z fizyki z 2010 roku, Maxowi Levchinowi – współzałożycielowi PayPala, Sergeyowi Brinowi – współzałożycielowi Google, czy Linusowi Torvaldsowi – twórcy Linuxa.
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
REKLAMA