Nauczyciele pracują częściowo za darmo
– Od 1 września w ramach tzw. zajęć statutowych są realizowane różne potrzeby i zainteresowania ucznia, ale są to zajęcia nierejestrowane – mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Jeżeli jednak to dyrektor szkoły określi liczbę tych zajęć, to znaczy, że trzeba te godziny rejestrować. Jeśli tak, to powinny być one dodatkowo płatne – postulował.
2016-09-12, 16:12
Posłuchaj
Nauczyciele liczyli, że w roku szkolnym 2016/2017 będą pracować w szkołach tylko 18 godzin tygodniowo – tzw. pensum. Tymczasem są zobowiązani realizować „zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów”, przy czym ustawa nic nie wspomina o odpłatności za nadgodziny.
– Odchodzi się od rejestracji zajęć, przez co nauczyciel ma większą autonomię, aczkolwiek powinien ją osiągnąć poprzez określone zapisy w statusie wskazujące rodzaje tych zajęć – powiedział Krzysztof Baszczyński. – Naszym obowiązkiem jest poświęcenie się dziecku i rozwijaniu jego zainteresowań, jednak to nauczyciel powinien być dysponentem tego czasu poza pensum i określać rodzaje zajęć z uczniem. Jeżeli to dyrektor szkoły określi tę liczbę zajęć, to znaczy, że trzeba te godziny rejestrować, a jeśli tak, to powinny być dodatkowo płatne – argumentował gość Polskiego Radia 24.
Więcej w całej audycji.
Z Krzysztofem Baszczyński rozmawiał Jakub Kukla.
REKLAMA
Polskie Radio 24/dds
____________________
Data emisji: 12.09.2016
Godzina emisji: 15.35
REKLAMA
REKLAMA