Poręczenia majątkowe. Co należy wiedzieć?

Po wpłaceniu kaucji w wysokości 400 tysięcy złotych, z aresztu zwolniony został Dariusz K. Muzyk w sądzie I instancji został skazany na siedem lat więzienia za śmiertelne potrącenie kobiety na pasach, będąc pod wpływem narkotyków. W Polskim Radiu 24 o funkcjonowaniu poręczeń majątkowych w prawie mówił mec. Krzysztof Dmowski, ekspert ds. prawa karnego.

2016-12-01, 16:50

Poręczenia majątkowe. Co należy wiedzieć?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

01.12.16 Poręczenia majątkowe w polskim prawie
+
Dodaj do playlisty

Jego zdaniem, kaucja w określonych sytuacjach może być wystarczającym środkiem zapobiegawczym. – Jeżeli poręczenie majątkowe jest wysokie, to może zabezpieczać właściwy tok postępowania – wskazywał gość Polskiego Radia 24. – W tej sprawie zapadał już wyrok w I instancji. Nie ma obawy, że oskarżony będzie np. nakłaniał świadków do składania fałszywych zeznań – wyjaśniał ekspert.

Karnista zauważył przy tym, że wysokie poręczenie majątkowe zniechęca oskarżonego do postępowania wbrew zaleceniom sądu. – Jeżeli taka osoba będzie chciała się ukryć przed wymiarem sprawiedliwości lub uciec, sąd orzeknie o przepadku poręczenia majątkowego – tłumaczył Krzysztof Dmowski.

Oprócz konieczności wpłacenia 400 tysięcy złotych kaucji, na Dariusza K. nałożono dozór policyjny, nie może on też opuszczać kraju. Ostateczną decyzję ws. wysokości kary dla celebryty podejmie sąd II instancji.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Polskie Radio 24/mp

__________________

Data emisji: 1.12.16

Godzina emisji: 15.35

REKLAMA


 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej