Współczesne piractwo

Na Oceanie Indyjskim i Morzu Czerwonym grasują piraci! Jak wyglądają, jak włamują się na statki, co grabią oraz jak ich zwalczać – o tym w rozmowie z Mikołajem Przyklenkiem. Były żołnierz, który służył na misjach w Syrii i w Afganistanie a teraz ochrania statki przed piratami był gościem audycji W Poniedziałek u Rigamonti.

2016-04-04, 20:02

Współczesne piractwo
Piractwo to poważny problem współczesnego świata. Na całym świecie w ubiegłym roku zanotowano aż 297 pirackich incydentów. Niszczycielski wpływ piractwa na światową gospodarkę szacowany jest na blisko 6 miliardów dolarów/fot.wikipedia.org

Posłuchaj

04.04.16 Mikołaj Przyklenk: „Współczesny pirat to zazwyczaj somalijski biedny rybak, który ma rosyjską broń i jest pod wpływem narkotyków (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Radary, lornetki, i sokoli wzrok pozwala wypatrzeć współczesnych piratów. Jak jednak piratom mimo to udaje się przejąć towar przewożony na statku?

– Współczesny pirat to zazwyczaj somalijski biedny rybak, który ma rosyjską broń i jest pod wpływem narkotyków. Kiedy atakują, podpływają szybkimi łodziami do statku, rzucają specjalne haki, linę i drabinki. W ciągu 4-5 sekund znajdują się na pokładzie, przejmują statek i czekają na okup – mówił Mikołaj Przyklenk.

Jak zapewniał gość audycji W Poniedziałek u Rigamonti, taki piracki atak można jednak, nawet w sposób bezkrwawy, odeprzeć.

– Najważniejsze jest, by kapitan statku był spokojny, a załoga zrelaksowana. Kiedy statek jest chroniony choćby przez czterech ochroniarzy, jest bezpieczny. Zazwyczaj ofiarą piratów padają statki bez ochrony – powiedział gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Audycję prowadził Magdalena Rigamonti.


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej