Nie uciekaj z WF-u!
Statystyki pokazują, że liczba zwolnień z lekcji WF-u dramatycznie rośnie. W efekcie coraz więcej dzieci cierpi na otyłość i choroby związane z brakiem aktywności fizycznej. W jaki sposób zachęcać najmłodszych do aktywności fizycznej?
2014-02-07, 18:53
Posłuchaj
Problem braku ruchu wśród dzieci jest bagatelizowany przez rodziców, którzy nie zdają sobie sprawy jak poważne konsekwencje może mieć siedzący tryb życia. Z badań wynika, że współczesne pokolenie młodych ludzi może żyć średnio o pięć lat krócej, niż ich rodzice. Dlaczego dorośli zgadzają się na zaniedbywanie wychowania fizycznego swoich dzieci?
- Przyczyn może być kilka. Po pierwsze to mogą być ci rodzice, którzy sami mają niedobre wspomnienia z WF-u, więc chętnie zwalniają z tych lekcji swoje dzieci. Rodzice ulegają też obsesji testów i wychowują dzieci w przekonaniu, że najważniejsze są egzaminy. Chętnie zwalniają dziecko z WF-u, żeby mogło pouczyć się do sprawdzianu – powiedziała w PR24 Anna Klimczak z Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Podstawą zmiany negatywnego trendu powinno być prowadzenie zajęć w sposób, który zachęci uczniów do sportu. Monotonne zajęcia odstraszają nawet najbardziej wysportowane dzieci.
- Ważne jest, żeby zajęcia były różnorodne. Wielu świetnych nauczycieli trzyma się swojej ulubionej dyscypliny sportu ale, po jakimś czasie wszystko się nudzi. Dużo różnych aktywności to tez szansa dla uczniów mniej wysportowanych, żeby znaleźli formę ruchu, która im odpowiada. Jeśli nie gry zespołowe, to może joga, a jeśli nie zajęcia na Sali gimnastycznej, to może rower, rolki lub łyżwy – podkreślała Anna Klimczak, Gość PR24.
REKLAMA
Centrum Edukacji Obywatelskiej wraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki przygotowało specjalny program dla szkół „Wf z klasą”. Placówki, które uczestniczą w akcji prowadzą blogi informacyjne, organizują debaty, wydarzenia i inicjatywy sportowe dla lokalnej społeczności. Do uczestnictwa w programie mogą się zgłaszać wszystkie zainteresowane szkoły.
PR24/Anna Mikołajewska
REKLAMA