Pierwszy konsystorz Franciszka

Po raz pierwszy od swego wyboru papież Franciszek obradować będzie ze wszystkimi kardynałami świata. Prace gremium odbywają się za zamkniętymi drzwiami, ale można oczekiwać, że podjęta zostanie kwestia reformy Kurii Rzymskiej.

2014-02-20, 11:39

Pierwszy konsystorz Franciszka
. Foto: flickr/Catholic Church (England and Wales)

Posłuchaj

20.02.14 Dr Magdalena Ogórek: „Rewolucyjny tydzień, jeśli chodzi o pontyfikat papieża Franciszka (…)”
+
Dodaj do playlisty

Papież Franciszek będzie bardzo zapracowany w tym tygodniu, a wszystko za sprawą jego pierwszego¸ od momentu rozpoczęcia pontyfikatu, konsystorza. Wcześniej jednak spotkała się powołana przez Franciszka ośmioosobowa Rada Kardynałów.

Rewolucyjny tydzień, jeśli chodzi o pontyfikat papieża Franciszka

Słynna grupa kardynałów zebrała się po raz trzeci. Właśnie oni są organem doradczym papieża w wielu kwestiach dotyczących Kościoła. W trakcie obrad konsystorza oczekuje się poruszenia kwestii reformy Kurii Rzymskiej, ale nie tylko.

- Jest to rewolucyjny tydzień, jeśli chodzi o pontyfikat papieża Franciszka pod kątem wszelkich zmian w instytucjach watykańskich. Trzeci raz zebrała się słynna grupa kardynałów. Jest to ciało precedensowe, jeśli chodzi o tego typu gremium. Do tej pory nie istniała taka Rada Kardynałów, która doradzała papieżowi. Grono to pomaga i sugeruje pewien kierunek zmian w Kościele. Na obecnym spotkaniu kardynałowie nie dyskutowali z papieżem czy przebudować Kurię, a jak ją przebudować – wyjaśniała w PR24 doktor Magdalena Ogórek, historyk Kościoła.

Spotkanie ma dać podwaliny pod październikowy synod

W obradach konsystorza podjęty zostaje również wątek rodziny. Temat zostanie poruszony na wielu płaszczyznach takich, jak np. możliwość przyjmowania Komunii  Świętej przez osoby rozwiedzione. Nie zabraknie też rozmów o związkach małżeńskich osób tej samej płci i adopcji przez nich dzieci. Na pewno problem jest sygnalizowany, ale pojawia się pytanie, czy będzie poszukiwane jego rozwiązanie.

REKLAMA

- Pierwszy raz Kościół dyskutuje tak szeroko o prawie do przyjęcia Komunii Świętej przez osoby rozwiedzione. Sprawy rodzinne będą w ogóle szeroko dyskutowane. To nadzwyczajne spotkanie ma też dać podwaliny pod październikowy synod. W kwestii związków małżeńskich tej samej płci podejście Kościoła nie ulegnie zmianie. Piękny jest głos Franciszka w tej sprawie, który wzywa do tolerancji dla takich osób. Trzeba jednak pamiętać, że sam akt intymny osób tej samej płci jest dla Kościoła grzechem – mówiła Gość PR24.

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele zachodzi coraz więcej zmian, choćby w narracji Kościoła. Najlepszym przykładem otwarcia Watykanu jest obecność przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w siedzibie ONZ, który odpowiadał na wszystkie pytania Komitetu Praw Dziecka.

PR24/Grzegorz Maj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej