Majowe święta: pod flagą biało-czerwoną
Flaga państwowa jest oficjalnym znakiem symbolizującym suwerenność kraju. Flaga narodowa podlega ochronie prawnej i jej zniszczenie lub obelżywe traktowanie uznawane jest za obrazę narodu.
2014-04-28, 10:56
Posłuchaj
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest jednym z najmłodszych świąt państwowych obchodzonych w Polsce. W ramach obchodów święta organizowane są różne akcje i manifestacje patriotyczne. Dzień Flagi ma na celu popularyzację wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Geneza polskiej flagi
Polska flaga jest tzw. flagą heraldyczną, czyli jej barwy wywodzą się z herbu Polski – biel symbolizuje orła, a czerwień tarczę. Jednak przez wieki polskie barwy narodowe ulegały różnym zmianom.
– Jeszcze w XVIII i XIX wieku powszechne było mniemanie, że naszymi barwami narodowymi są kolor granatowy i karmazynowy. Takie były barwy mundurów wojskowych, kontuszy. W XIX wieku bardzo popularny stał się wzorzec trójkolorowy: biel, czerwień i kolor niebieski. Takie chorągwie można zobaczyć jeszcze podczas powstania styczniowego – wyjaśniał w PR24 Jarosław Pych, kustosz Muzeum Wojska Polskiego.
Kodeks flagowy
W Polsce flagę narodową można wywieszać w dowolnym momencie i każdy ma takie prawo. Istnieją pewne obostrzenia zwane kodeksem flagowym, ale w Polsce funkcjonują one nieoficjalnie.
REKLAMA
– Niektóre państwa kodeksy flagowe mają ustanowione ustawowo. W Polsce kodeks jest zwyczajowy i propagują go środowiska miłośników i znawców tematu. Taki zbiór zasad można odnaleźć w Internecie na stronie Instytutu Heraldyczno-Weksylologicznego – mówił Gość PR24.
Barwy flagi a historia
Poza Polską święto flagi obchodzą także miedzy innymi Stany Zjednoczone, Ukraina, Rosja i Meksyk. Flaga państwowa bardzo często jest nierozerwalnie złączona z wydarzeniami historycznymi.
– Często flaga wywodzi się od chorągwi danej ziemi, która przeważała w określonym momencie lub ustanawiał ją aktualnie panujący władca. Wiele państw przyjęło jako flagi barwy stosowane na banderach w marynarce – powiedział Jarosław Pych.
Polacy dbają o symbole narodowe, dlatego szanują także swoją flagę. Czasami mają miejsce pewne „wybryki” z biało-czerwonymi barwami w roli głównej, ale mają one charakter marginalny.
REKLAMA
PR24/Grzegorz Maj
REKLAMA