Polacy są wszędzie

Według szacunków poza terytorium naszego kraju mieszka około 21 milionów Polaków i osób polskiego pochodzenia. Rodaków można spotkać w niemal każdym państwie.

2014-04-30, 12:55

Polacy są wszędzie
. Foto: flickr/Stop Climate Chaos Coalition

Posłuchaj

30.04.14 Karolina Grot: „Nasi rodacy mają więcej przywilejów w Unii Europejskiej niż w Stanach Zjednoczonych (…)”
+
Dodaj do playlisty

Głównym kierunkiem polskiej emigracji na przestrzeni dekad były Stany Zjednoczone i tam też Polonia jest najliczniejsza. Dużą popularnością emigrantów cieszyła się także Ameryka Południowa. Obecnie emigracja, głównie zarobkowa, skupia się wokół państw Unii Europejskiej

Koniec amerykańskiego eldorado?

Amerykańska Polonia liczy niemal 10 milionów ludzi. Polska obecność w Stanach zaznaczyła się już w XVII wieku, ale prawdziwy napływ Polaków nastąpił w czasach rozbiorów i powstań narodowych, a także w okresie PRL. Emigracja za ocean straciła jednak na swojej dynamice.

– Skala wyjazdów za ocean zmniejsza się w porównaniu z okresem działalności „Solidarności”. Większego znaczenia nabierają obecnie bliższe kierunki emigracji w obrębie Unii Europejskiej. Kraje Unii nie bez powodu stają się coraz atrakcyjniejszym miejscem wyjazdu, zwłaszcza dla młodych Polaków. Nasi rodacy mają także więcej przywilejów w Unii niż w Stanach Zjednoczonych – wyjaśniała w PR24 Karolina Grot, z Instytutu Spraw Publicznych.

Profil Polaka emigranta

W kontekście Polonii europejskiej pojawia się bardzo często pojęcie integracji Polaków. Zmiany następują nie tylko w sposobie polskiej emigracji, lecz także w profilu samego Polaka-emigranta.

REKLAMA

– Trudno jest przytoczyć konkretny portret Polaka-emigranta, ponieważ wyjeżdżają bardzo różne osoby o odmiennym wykształceniu, wieku, motywacjach. Mają oni także różne uwarunkowania wyniesione z domu jak przywiązanie do polskiej tradycji. To wszystko wpływa na stopień integracji z rodakami poza Polską i ludnością miejscową. Relacje wewnątrz Polonii też są różne w innych krajach  – mówiła Gość PR24.

Polityka a emigranci

Emigracja często wykorzystywana jest w grze politycznej, zwłaszcza ze strony populistów. Nie inaczej jest w przypadku Polaków żyjących za granicą, którzy podczas kampanii wyborczych są często bezpodstawnie krytykowani.

– Pomijając stopień merytoryki wystąpień polityków w ogóle i ich wpływu na sposób postrzegania Polaków bardzo istotnym czynnikiem jest obraz polskiej emigracji kształtowany w mediach. Przykładowo w początkach polskiej obecności w Unii dominowały negatywne obrazy. Jednak badania wśród ludności danego kraju wykazały, że stosunek do Polaków nie jest negatywny – tłumaczyła Karolina Grot, ISP.

PR24/Grzegorz Maj

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej