Walczmy z uprzedzeniami
Wykluczenie społeczne, nienawiść wobec innych narodów mają swoje niechlubne miejsce w historii ludzkości. Obecnie język pogardy obecny jest zarówno w świecie mediów, jak i w życiu codziennym.
2014-06-20, 15:32
Posłuchaj
Prawie dwie trzecie młodych Polaków zetknęło się z przykładami antysemickiej mowy nienawiści w Internecie. Z badań przeprowadzonych przez Fundację Batorego wynika, że wielu Polaków nie widzi nic obraźliwego w obrażaniu i atakowaniu innych, w tym mniejszości narodowych.
Młodzi ludzie - siła społeczeństwa
Obrażanie Romów, Żydów, muzułmanów – to tylko niektóre przykłady mowy nienawiści w Internecie. Zaskakująco wielu Polaków akceptuje używanie mowy nienawiści i nie widzi w niej nic obraźliwego.
- Mowa nienawiści psuje społeczeństwo. Jako reprezentant młodego pokolenia uważam, że wspólnymi siłami możemy się jej przeciwstawić. Razem z rówieśnikami możemy stanąć do walki z niewłaściwymi treściami w Internecie – powiedział Łukasz Niparko, uczestnik akcji Inkubator Idei.
Naruszanie praw człowieka
W szkołach nie ma systemowego nauczania praw człowieka. Być może jest to jeden z powodów, dla którego skala zjawiska jest tak duża. Dlatego to odpowiedni moment, by rozpocząć walkę z tym niepokojącym i wciąż rosnącym zjawiskiem.
REKLAMA
- Mowa nienawiści rani i uderza w ludzką godność. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do depresji i samobójstw. Przede wszystkim dezintegruje społeczeństwo i zniechęca do angażowania się w życie publiczne – zaznaczył Jan Dąbkowski z Koalicji Przeciw Mowie Nienawiści
- Można się z kimś nie zgadzać, można się różnić. Bardzo często młodzi ludzie nie wiedzą, jak wyrazić swój sprzeciw wobec pewnych spraw, dlatego atakują innych. Na fundamentalnym poziomie brakuje nam kultury dyskusji, wiedzy i edukacji na rzecz praw człowieka – podkreśliła Monika Mazur-Rafał, prezes Humanity in Action Polska.
PR24/Paulina Olak
REKLAMA