Nowe prawo o stowarzyszeniach

Maksymalne uproszczenie przy rejestracji, zminimalizowanie warunków niezbędnych do założenia, znacznie szersze uprawnienia, zmniejszenie liczby osób z 15 do 9. To nowe propozycje w ramach tworzenia i działalności stowarzyszeń.

2014-07-16, 16:00

Nowe prawo o stowarzyszeniach
. Foto: flickr/Universo Produção

Posłuchaj

16.07.14 Henryk Wujec „Sąd może nawet w ciągu tygodnia dokonać decyzji o rejestracji stowarzyszenia, jeśli statut jest poprawny (…)”
+
Dodaj do playlisty

Dotychczasowe przepisy dotyczące zakładania stowarzyszeń są bardzo rygorystyczne, co hamuje inicjatywy obywatelskie. Z tej przyczyny powstał projekt nowelizacji ustawy o stowarzyszeniach. Do 10 sierpnia będzie konsultowany w ministerstwach i społecznie.

Obcokrajowcy w stowarzyszeniach

Obecne przepisy mają już długą historię i muszą zostać zaktualizowane i dostosowane do potrzeb współczesności. Jednym z problemów związanym ze stowarzyszeniami jest niemożność zrzeszania się obcokrajowców.

– Obecna ustawa ma już 25 lat i pochodzi z czasów PRL-u. Przetrwała więc próbę czasu. Potrzebne jest złagodzenie przepisów, przede wszystkim w kwestii większego zaufania do obywateli, którzy potrafią się sami kontrolować – nie trzeba ku temu rygorów zewnętrznych – powiedział Henryk Wujec, doradca w Kancelarii Prezydenta.

– Zmiany potrzebne są już od dłuższego czasu, przede wszystkim w ramach uczestniczenia w stowarzyszeniach ludzi, którzy nie są obywatelami polskimi – mówił  Piotr Frączak, prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

REKLAMA

Nie 15, a 9 osób

Wydaje się, że największym problemem jest zbyt duża liczba osób – 15 – potrzebna do założenia organizacji.

– W związku z tym wiele inicjatyw społecznych nie ma statusu prawnego. Postulowane jest więc zmniejszenie liczby założycieli stowarzyszenia do dziewięciu. Tyle wystarczy, bo potrzebne są po trzy osoby w zarządzie, w radzie i w sądzie koleżeńskim – wyjaśnił Henryk Wujec.

PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej