Dlaczego uciekają?
Zaginięcie kogoś bliskiego to jedno z najbardziej traumatycznych przeżyć, jakie może spotkać człowieka. Taka sytuacja rodzi pytania o to, co zrobiliśmy źle. Ucieczki z domu najczęściej są wynikiem napiętrzających się problemów.
2014-07-20, 13:03
Posłuchaj
Zgodnie z policyjnymi danymi każdego roku notuje się kilkanaście tysięcy zaginięć Polaków, którzy przepadają bez wieści w kraju i zagranicą.
- Wśród społeczeństwa utarło się, że w wakacje jest więcej ucieczek. Tymczasem statystyki na to nie wskazują. Wbrew pozorom zaginięcia zdarzają się częściej na początku albo na końcu roku szkolnego, gdy nastolatki przeżywają stres związany ze szkołą - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Nita, psycholog z Fundacji „Itaka”.
Radzenie sobie z problemami
Młodzi ludzie często borykają się sami ze swoimi problemami – odrzuceniem przez rówieśników czy kłopotami rodzinnymi. Nastolatki nie otrzymują pomocy z zewnątrz.
- Nastolatki uciekają z domów, ponieważ nie wiedzą, jak poradzić sobie ze swoimi problemami. Jest grupa młodych ludzi, która opuszcza domy ze względu na przemoc czy nadużywanie alkoholu przez rodziców - dodał Gość PR24.
REKLAMA
Anna Nita w Polskim Radiu 24 mówiła również o grupie nastoletnich uciekinierów z „dobrych domów”.
Kontakt z dzieckiem
Okres dojrzewania często wiąże się z buntem i brakiem zrozumienia. Wtedy ważne jest, aby nastolatki otrzymywali wsparcie od swoich rodziców.
- Ucieczka z domu rzadko jest pierwszym problemem wychowawczym, z którym mierzą się rodzice. Często jest to kulminacja różnych kłopotów. Problemy zazwyczaj zaczynają się, kiedy dziecko ma 12-13 lat. Podczas dojrzewania ważne jest, aby dużo rozmawiać ze swoimi podopiecznymi - tłumaczyła Anna Nita.
Na ucieczkę decydują się jednak nie tylko nastolatki. Coraz częściej bez śladu przepadają osoby dwudziestokilkuletnie.
REKLAMA
PR24/MP
REKLAMA