Tak Cię widzą, jak Cię słyszą!

Sposób, w jaki się wypowiadamy w życiu prywatnym i w pracy ma ogromny wpływ na to, jak jesteśmy postrzegani przez otoczenie. Jak należy mówić, aby być zrozumianym i docenionym?

2014-08-29, 15:35

Tak Cię widzą, jak Cię słyszą!
. Foto: flickr/ Andrew Moreton

Posłuchaj

29.08.14 Alicja Malinowska „Mamy używać głosu bardzo skutecznie, celowo i profesjonalnie, ale nie wiemy, jak to robić”
+
Dodaj do playlisty

W trakcie edukacji dużo uwagi poświęca się językowi polskiemu jeśli chodzi o ortografię i gramatykę, ale kwestia sposobu wypowiadania się jest zazwyczaj zupełnie pomijana. Tymczasem, w dorosłym życiu to właśnie poprawna i staranna mowa jest dużym atutem w codziennej komunikacji. Na szczęście, na naukę nigdy nie jest za późno.

Jak mówimy w pracy?

Na zajęcia, które rozwijają umiejętności poprawnego mówienia często zgłaszają się osoby, które zauważyły braki w swoim sposobie mówienia, gdy rozpoczęły karierę zawodową. Wcześniej umiejętność wyraźnego i pięknego wypowiadania się zazwyczaj nie jest niezbędna, więc nie zwracamy na nią uwagi.

– W momencie, gdy stają przed nami bardziej poważne zadania, obejmujemy stanowisko w pracy, pojawia się przymus wypowiadania się i prowadzenia rozmów, od których coś w firmie zależy. To spotkania z klientami, negocjacje, różnego rodzaju publiczne wystąpienia, spotkania z mediami, zarządzanie zespołami, ludźmi. Wtedy większość osób zauważa, że czegoś im brakuje – podkreślała Alicja Malinowska, trenerka głosu z Akademii Efektywnej Komunikacji.

Mowa nie kłamie

Sposób, w jaki się wypowiadamy ujawnia bardzo dużo informacji o nas samych. Nawet bardzo staranny trening nie ukryje w stu procentach naszej prawdziwej osobowości. Wykorzystują to, na przykład, specjaliści od rekrutacji, który potrafią bez trudu rozpoznać, czy mają do czynienia z osobą nieśmiałą i nerwową, czy pewną siebie i spokojną. Mowa zdradza nas także w relacjach prywatnych.

REKLAMA

– Ludzie słyszą w naszym głosie nasze intencje. To, co chcieliśmy powiedzieć, ale nie koniecznie to, co powiedzieliśmy słowami. Jeśli powiemy „kocham cię”, ale będzie w tym pobrzmiewała nuta nienawiści, to na pewno zostanie usłyszana – podkreślała Gość PR24.

AM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej