Ogólnopolski Dzień Seniora
Niewiele grup społecznych ma swoje święto kilka razy do roku. Ludzie starsi są pod tym względem wyjątkowi. 1 października był Międzynarodowym Dniem Seniora, niecałe trzy tygodnie później – 20 października – obchodziliśmy Europejski, a 14 listopada – jest Ogólnopolski Dzień Seniora. Czy jednak przekłada się to na nasze wsparcie i troskę o ich dobro?
2014-11-16, 15:24
Posłuchaj
– Polacy nie rozumieją problemów osób starszych oraz tego, ile to kosztuje pieniędzy i wysiłku – stwierdził w Polskim Radiu 24 Mariusz Kisiel, ekspert ds. opieki nad osobami starszymi. Doradzał, byśmy przyjrzeli się głębiej starości i zobaczyli nie tylko jej piękne strony, ale również to, że jest to okres, który wymaga wsparcia ze strony bliskich.
Świadomość tego, czym jest starość
Stosunek do emerytów w Polsce oceniamy zdecydowanie krytycznie. Ponad 40 proc. ankietowanych uważa, że jest raczej zły. Osobom w podeszłym wieku trudno funkcjonować w naszym kraju i nie mają zapewnionej należytej opieki. Z drugiej strony niemal jedna trzecia respondentów uważa, że Polacy są raczej dobrze nastawieni do seniorów.
– Większość respondentów ma świadomość, że bliscy w podeszłym wieku wymagają opieki. Jednak kiedy pytaliśmy o szczegóły, na te pytania nie potrafili już odpowiedzieć – informował gość PR24.
Piękna, ale schorowana starość
Zaawansowany wiek wiąże się z niższą sprawnością, a często również z ciągłymi kłopotami ze zdrowiem. Nic zatem dziwnego, że ponad połowa ankietowanych zna lub słyszało o seniorach, którzy potrzebują wsparcia. Aż 85 proc. zaś deklaruje, że zdarza im się pomagać osobom starszym.
REKLAMA
– Nasi seniorzy to są ludzie schorowani, którzy bardzo rzadko są aktywizowani fizycznie. Spędzają oni czas w domu przed telewizorem. Są pozostawieni sami sobie. Nie jest to jednak problem braku wrażliwości z naszej strony, a braku czasu – powiedział rozmówca PR.
PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz
REKLAMA