Dzień Wolontariusza - Polacy chętnie pomagają
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Szlachetna Paczka, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom – to tylko wybrane inicjatywy ściśle związane z ideą wolontariatu. W ramach wolontariatu pomaga potrzebującym niemal co piąty Polak.
2014-12-05, 14:10
Posłuchaj
Agnieszka Duszyńska z wolontariatu „Ochotnicy Warszawy” nie ma wątpliwości, że Polacy coraz chętniej chcą pomagać innym. Gość PR24 zwróciła uwagę, że rozwojowi polskiego wolontariatu sprzyja demokratyczny ustrój państwa.
– „Osadziliśmy” się już w panującym ustroju demokratycznym i nie czujemy strachu przed rozwijaniem wolontariatu. Oficjalnie mówi się o 18 proc. Polaków zaangażowanych w różne formy wolontariatu, ale dane nie uwzględniają działań prowadzonych poza organizacjami – mówiła przedstawicielka „Ochotników Warszawy”.
Coraz więcej organizacji chce widzieć wolontariuszy w swoich strukturach, ale - jak wskazuje Agnieszka Duszyńska - instytucje nie zawsze wiedzą, jak skutecznie rozwijać wolontariat.
REKLAMA
– Zdarza się, że wolontariusz przychodzi do organizacji z masą pozytywnej energii, ale oferta firmy nie jest do niego dopasowana lub rekrutuje go w kierunku działań innych niż oczekiwane – wskazywała Gość PR24.
Stereotyp wolontariusza
Wokół wolontariuszy i ich pracy narosły dwa główne stereotypy. Jeden utożsamia wolontariat z heroizmem, a drugi z czynem społecznym dobrze znanym z PRL-u.
– Ostatnie badania pokazały, że wolontariusz kojarzy się Polakom z bohaterem, osobą o silnej moralności. Wolontariat postrzega się także jako czyn społeczny z czasów komunizmu – powiedziała Agnieszka Duszyńska.
5. grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.
REKLAMA
PR24/GM
REKLAMA