Przybywa bezrobotnych po 60-tce
Wzrasta bezrobocie wśród osób po 60. roku życia. Eksperci są przekonani, że jest to wynik wydłużenia wieku emerytalnego do 67 lat i starzenia się społeczeństwa.
2015-02-17, 15:32
Posłuchaj
Na koniec roku 2014 w urzędach pracy w Polsce zarejestrowanych było łącznie 84 tys. bezrobotnych po 60. roku życia. W stosunku do roku 2013 jest to wzrost o 15 proc. Z kolei przy redukcji zatrudnienia pracodawcy w pierwszej kolejności zwalniają osoby starsze, które nie potrafią już wrócić na rynek pracy.
Czesława Ostrowska z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej stwierdziła w Polskim Radiu 24, że trzeba stworzyć warunki na polskim rynku pracy. Cel? Chodzi o to, żeby Polacy byli dłużej aktywni zawodowo.
– Uzyskanie wieku emerytalnego jest prawem, a nie obowiązkiem i nie skutkuje automatycznie przejściem na emeryturę. Trzeba stworzyć takie warunki, aby - o ile zdrowie i chęci pozwolą - ludzie w podeszłym wieku pozostali na rynku pracy – mówiła gość PR24.
Ekspert z MPiPS zwróciła uwagę, że osoby w wieku 50+ doświadczają dużych problemów na rynku pracy i pracodawcy nie doceniają zalet takiego pracownika. Czesława Ostrowska dodała, że Ministerstwo pracy realizuje specjalny program mający na celu aktywizację zawodową osób starszych.
REKLAMA
– Rządowy program współfinasowany z funduszy Unii Europejskiej zakłada szkolenia, aby uzupełnić kompetencje osób starszych i dostosować je do potrzeb rynku pracy. Natomiast w znowelizowanej ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadziliśmy nowe rozwiązania, które zachęca pracodawców do zatrudnienia w wieku 50. i 60. lat. Przykładowo jeśli pracodawca zatrudni osobę w wieku 50+, to otrzyma z Funduszu Pracy refundację wynagrodzenia do 50 proc. na okres 12 miesięcy – wskazywała radca generalny MPiPS.
Polskie Radio24/gm
REKLAMA