Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu
Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu proklamowany został przez Parlament Europejski w 2008 roku. Jego celem jest upamiętnienie ofiar masowych deportacji i eksterminacji, zakorzenienie demokracji i wzmocnienie pokoju i stabilizacji w Europie. O 23 sierpnia mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wiśniewski (Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego).
2016-08-23, 14:03
Posłuchaj
- 23 sierpnia to jedna z najważniejszych dat w historii współczesnej. Tego dnia została podpisana umowa między Związkiem Radzieckim a III Rzeszą, która umożliwiła wybuch II Wojny Światowej. Bez tego paktu, być może wojna opóźniłaby się o jakiś czas – podkreślił Krzysztof Wiśniewski.
Gość zwrócił uwagę, że inicjatywa ta jest krokiem we właściwym kierunku. - Na pewno nie jest krokiem wystarczającym, bo dni pamięci tego typu jest dużo – zaznaczył. - Muszą za tym iść konkretne inicjatywy – wyjaśnił. Wiśniewski dodał, że Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami stara się, by pamięć o ofiarach dotarła do szerszego grona odbiorców m.in. na Zachód.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/pr
Data audycji: 23.08.16
Godzina audycji: 13:15
REKLAMA