Jak pomagać osobom z rodzin dysfunkcyjnych?
Lęk, niepokój, niskie poczucie własnej wartości, uzależnienia. Traumy wyniesione z dysfunkcyjnych rodzin trwają niekiedy całe życie i potrafią je skutecznie skomplikować. Dlatego niezwykle istotną rzeczą jest jak najszybsza pomoc osobom, które doświadczyły trudnego dzieciństwa.
2016-12-18, 20:34
Posłuchaj
Inicjatorem terapii i akcji szukania rozwiązań tych problemów jest ks. dr hab. Grzegorz Polok, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, autor książki "Rozwinąć skrzydła".
Publikacja powstała w efekcie spotkań i pracy z młodzieżą pochodzącą z rodzin dysfunkcyjnych, w tym – rodzin z problem alkoholowym. Opisuje problemy, z jakimi zmagają się dorosłe dzieci, oraz ukazuje konkretne formy pomocy.
– Przeszłość w bardzo mocny, wręcz fundamentalny sposób wpływa na życie człowieka. To, w jaki sposób odnosili się do nas rodzice, jaki był poziom akceptacji naszej osoby, jakie relacje panowały w domu, ma ogromne znaczenie na życie w dorosłości. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że to, co miało miejsce w przeszłości rzutuje na to, jak jest dzisiaj – powiedział ks. dr hab. Grzegorz Polok.
W terapii, która ma pomóc osobom wychowującym się w rodzinach dysfunkcyjnych, najważniejszą rzeczą jest, by złamać podstawowy komunikat funkcjonujący w takich domach. Jest nim polecenie rodziców, którzy zakazują swoim dzieciom mówienia o tym, co dzieje się w ich rodzinach.
REKLAMA
– Takie osoby nie powinny bać się z tego, by skorzystać z rozmowy z psychologiem lub członkami grupy terapeutycznej. Jest to początek drogi do tego, by zmienić i poukładać swoje życie – dodał ks. dr hab. Grzegorz Polok.
Polskie Radio 24/db
___________________
Data emisji: 18.12.2016
REKLAMA
Godzina emisji: 19:42
REKLAMA