Reforma oświaty – priorytet resortu edukacji na 2017 rok
W 2017 roku najważniejsze będzie spokojne, przy pełnej współpracy z rodzicami, nauczycielami i dyrektorami oraz samorządowcami, wdrażanie reformy edukacji – powiedziała minister Anna Zalewska na konferencji prasowej po spotkaniu z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów. Gościem Polskiego Radia 24 był prof. Piotr Wawrzyk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
2017-01-25, 13:45
Posłuchaj
Zgodnie z projektem zmian w systemie oświaty, 1 września 2017 roku rozpocznie się reforma edukacji. Zmieniona zostanie m.in. struktura szkół. W miejsce obecnie istniejących placówek wprowadzone zostaną: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Zlikwidowane zostaną gimnazja.
– Reforma edukacji nie jest wymysłem ostatnich miesięcy. To nie jest pomysł z 2016 roku, to jeden z elementów programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości – wskazywał prof. Piotr Wawrzyk. – Zmiany w edukacji to kolejny element realizacji programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości – dodawał gość Polskiego Radia 24.
Cześć środowisk – w kontekście reformy oświaty – zarzuca rządowi m.in. zbyt szybkie wprowadzanie zmian. Zdaniem prof. Wawrzyka, nie można jednak mówić o zbyt pochopnym działaniu w tym zakresie. – Jak powstawały gimnazja, też nie było wielkiej opieszałości od przyjęcia ustawy do czasu, gdy reforma zaczęła być realizowana – komentował ekspert. – Różnica polega na tym, że wtedy mieliśmy większą jednomyślność na scenie politycznej. Nie było sporu polsko-polskiego – pointował politolog z UW.
W ramach przeglądu resortów Beata Szydło w środę rano spotkała się również z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem oraz ministrem sportu Witoldem Bańką.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Polskie Radio 24/PAP/mp
_____________________
Data emisji: 25.01.17
Godzina emisji: 13.18
REKLAMA