Wręczono nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich 2016. Wśród wyróżnionych dziennikarze Polskiego Radia

2017-02-01, 08:30

Wręczono nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich 2016. Wśród wyróżnionych dziennikarze Polskiego Radia
aureaci dwóch równorzędnych II Nagród Głównych Wolności Słowa za 2016 r. Jolanta Hajdasz (P) za film dokumentalny "Żołnierz Niezłomny Kościoła" oraz Maciej Kuciel (L) za reportaż "Sędzia" (Superwizjer TVN).Foto: PAP/Tomasz Gzell

"Krew na naszych rękach?" to książka o przedstawianiu Holokaustu, za którą Paweł Lisicki otrzymał Główną Nagrodę Wolności Słowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W siedzibie SDP odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla ludzi mediów.

Posłuchaj

31.01.17 Wręczenie nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Relacja Agnieszki Drążkiewicz
+
Dodaj do playlisty

Odbierając nagrodę, redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy" mówił, że początkiem pisania był gniew. Z niego zrodziła się potem analiza i próba wyjaśnienia, jak to się stało, że Polacy tak często bywają oskarżani o współudział i współsprawstwo Holocausty. - To jedno z najgorszych możliwych oskarżeń, a jednak pojawiające się niemal bez przerwy - mówił dziennikarz.

Drugą Nagrodę Wolności Słowa otrzymali: Jolanta Hajdasz za film "Żołnierz niezłomny kościoła" poświęcony osobie biskupa Antoniego Baraniaka oraz Maciej Kuciel z TVN Superwizjer za reportaż "Sędzia". Wśród wyróżnionych znalazła się między innymi dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia, Marta Rebzda. Jury doceniło jej reportaż "Pogrom" wyemitowany w Jedynce w lipcu 2016 roku.

Główna Nagroda Wolności Słowa jest przyznana za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka.

Wyróżnienie "Laur" SDP otrzymał ksiądz infułat doktor Ireneusz Skubiś. Twórca i honorowy redaktor naczelny katolickiego tygodnika "Niedziela" podkreślał, że tygodnik, z którym związał ponad 30 lat swojego życia pozostaje wierny Bogu i ojczyźnie. Także teraz, gdy czasy dla prasy, szczególnie katolickiej, nie są łatwe. "Ta wierność jest najpiękniejszym znakiem" - mówił ksiądz Ireneusz Skubiś.

Wśród pozostałych dwunastu kategorii jest też nagroda Watergate za dziennikarstwo śledcze, nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie. Wyróżnienie otrzymał Cezary Galek z Radio Zachód.

Wyróżnieniem w Nagrodzie im. Stefana Żeromskiego, przyznawanej za publikacje o tematyce społecznej uhonorowano Joannę Morawiecką i Magdalenę Skawińską z radiowej Jedynki

Wyróżnienia za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury przyznawane w ramach Nagrody im. Macieja Łukasiewicza otrzymali między innymi Jarosław Iwaniuk z Polskiego Radia Białystok oraz Izabela Patek z Polskiego Radia Zachód.

Olga Mickiewicz-Adamowicz z Programu 1 Polskiego Radia otrzymała I Nagrodę im. Adolfa Bocheńskiego. Jest ona przyznawana młodym dziennikarzom. Natomiast Agnieszka Czarkowska z Polskiego Radia Białystok została laureatką Nagrody imienia Janusza Kurtyki za publikacje o tematyce historycznej. Wyróżnienia otrzymały miedzy innymi Ewa Szkurłat-Adamska dziennikarka Radia Kraków oraz Maria Brzezińska z Radia Lublin.

Konkursu o Nagrody SDP odbył się po raz 24. Nagrody SDP są wzorowane na amerykańskiej nagrodzie Pulitzera. Konkurs ma charakter otwarty i mogą w nim startować dziennikarze, fotoreporterzy oraz fotograficy.

Jury nagradzając prace wzięło pod uwagę m.in. oryginalność i nowatorstwo prac, śmiałość w podejmowaniu tematów trudnych i kontrowersyjnych, atrakcyjność formalną przekazu i jego komunikatywność i wiarygodność, udokumentowanie źródeł i weryfikacja podanych treści.

Wręczenie nagród SDP relacjonowała w PR 24 reporterka Polskiego Radia Agnieszka Drążkiewicz.

Polskie Radio 24, IAR/dp

Polecane

Wróć do strony głównej