Tylko co czwarty niepełnosprawny ma pracę. "System się wyczerpał"
Ruszyła kampania "Akcja: praca" Fundacji Integracja, której celem jest zwrócenie uwagi na problem zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Według danych GUS, w Polsce niezmiennie od wielu lat zaledwie co czwarta osoba z niepełnosprawnością jest aktywna zawodowo. Tymczasem w Unii Europejskiej – co druga. O sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Przybyszewski, sekretarz redakcji portalu Niepelnosprawni.pl.
2017-02-05, 09:31
Posłuchaj
Aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych nie sprzyja nawet rekordowo niskie bezrobocie (8,3 proc. w grudniu 2016). Nie pomagają zachęty dla pracodawców, ani projekty prowadzone przez organizacje pozarządowe.
Zdaniem Tomasza Przybyszewskiego świadomość problemu istnieje od lat, jednak niewiele się zmienia. Wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych w Polsce to wciąż 20-25 proc. - Nie każda osoba z niepełnosprawnością może pracować, ale jest jeszcze spory potencjał do zagospodarowania. To są po prostu dobrzy pracownicy – przekonywał gość Polskiego Radia 24.
Zdecydowana większość niepełnosprawnych uważa, że pracodawcy nie chcą ich zatrudniać. - Rąk do pracy w Polsce zaczyna brakować, rośnie też otwartość deklarowana na zatrudnienia osób z niepełnosprawnością wśród pracodawców. Natomiast nie przekłada się to na konkrety. Do tego dochodzi również lęk przed utratą renty - wspominał Przybyszewski.
Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, katalog zachęt w postaci dofinansowań nie wystarcza. - System jest rozbudowany, istnieją dofinansowania do pensji oraz dostosowywania powierzchni biurowej. Istnieje stała liczba pracodawców, która od lat korzysta z takich dofinansowań i nie wiele się zmienia w tym zakresie. Być może ten system się wyczerpał – zastanawiał się Przybyszewski.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/kk
_____________________
REKLAMA
Data emisji: 05.02.2017
Godzina emisji: 08:38
REKLAMA