Światowy Dzień Mokradeł. "Zmniejszają ryzyko katastrof"

Czy mokradła pomagają chronić Bałtyk? Jak ich osuszanie wpływa na choroby przenoszone przez komary i inne owady i jak regulacje rzek i budowa zapór wpływają na bezpieczeństwo powodziowe? Te i inne zagadnienia poruszane są podczas trwającej na Uniwersytecie Warszawskim konferencji pt. „Mokradła zmniejszają ryzyko katastrof”. O mokradłach w Polskim Radiu 24 mówił Piotr Panek z Centrum Ochrony Mokradeł.

2017-02-05, 13:19

Światowy Dzień Mokradeł. "Zmniejszają ryzyko katastrof"
W Polsce mokradła naturalne i odwodnione występują na obszarze o powierzchni około 4,4 mln ha.Foto: pixabay.com/skeeze

Posłuchaj

5.02.17 Piotr Panek o znaczeniu mokradeł w ekosystemach.
+
Dodaj do playlisty

W czwartek, 2 lutego, obchodzony był Światowy Dzień Mokradeł. Jak podkreślił Piotr Panek, "w Polsce używa się słowa mokradła z braku lepszego słowa, a pojęciu mokradeł najlepiej odpowiada pojęcie obszary wodno-błotne".

Panek zaznaczył, że bagna przez długi czas były uważane za coś odpychającego. - Często były to naturalne granice pomiędzy jakimiś krainami, państwami. Z drugiej strony często były terenami otwartymi, na których toczono bitwy z uwagi na to, że trudno jest toczyć bitwy wśród drzew, w lasach. Czasem też etyka zakazywała walki na polach, gdzie walka mogłaby zniszczyć zasiewy. Zdarzało się więc, że toczono bitwy na mniej mokrych bagnach – wyjaśnił gość.

Dodał, że od kiedy nauczono się osuszać bagna, zaczęto m.in. siać na nich żyto czy pszenicę. - Jako że bagna często były w dolinach dużych rzek, tego typu uprawy często były niezłe, ponieważ były to żyzne tereny – zauważył Panek.

Jednocześnie zwrócił on uwagę, że "bagna to bardzo złożone układy ekosystemowe". - Po kilku latach po osuszeniu bagna, cała materia organiczna zgromadzona w gruncie bagiennym zaczyna się utleniać. Grozi to m.in. tym, że powstaje dwutlenek węgla, który wzmacnia efekt cieplarniany. Kiedy zaś materia ta się utleni, znika forma stała i grunt osiada. Miejsca osuszonych bagien, jak np. Nowy Orlean, zaczynają opadać i powstają depresje – podsumował gość.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Luiza Bebłot.

Polskie Radio 24/pr


 _________________

Data emisji: 5.02.17

Godzina emisji: 12:33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej