Jak projektowanie miast wpływa na jakość powietrza?

Zagadnienia związane z klimatem przydatne są podczas projektowania nowych osiedli lub modernizacji już istniejących. Na przykład, położony w kotlinie Kraków "dostaje" powietrze z silnie zanieczyszczonego Górnego Śląska i z Nowej Huty w związku z czym powinien tworzyć swoiste zielone bufory w postaci lasów, które stanowiłyby swojego rodzaju "oczyszczalnie". Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Grzegorz Buczek z Towarzystwa Urbanistów Polskich.

2017-02-20, 16:33

Jak projektowanie miast wpływa na jakość powietrza?
Warszawa. Foto: flickr.com/radekkolakowski

Posłuchaj

20.02.17 Grzegorz Buczek o projektowaniu miasta, które wpływa na jakość powietrza.
+
Dodaj do playlisty

Dostęp do świeżego, niezanieczyszczonego powietrza jest kwestią nie tylko komfortu życia, lecz także zdrowia. Warszawa ma wyznaczone kliny napowietrzające, których nie powinno się zabudowywać, a jedynie zagospodarowywać pod tereny zielone. Jednak z 10 klinów, które istniały tylko trzy nie zostały zabudowane.

Jak podkreślił Grzegorz Buczek, często uważano, że kliny to mit i że nikt nie przebadał faktycznie ich skuteczności. - Jednocześnie opiniom tym towarzyszyły konsekwentne działania inwestorów i deweloperów, którzy postrzegali w tych terenach atrakcyjne lokalizacje dla różnego rodzaju przedsięwzięć - od centrów handlowych, przez zespoły biurowe, po osiedla mieszkaniowe – wyjaśnił gość.

Buczek odniósł się także do źródeł smogu. - Na zjawisko smogu składa się wiele przyczyn i należałoby pewnie zacząć od tego, co generuje zanieczyszczenia powietrza. Badania wskazują, że spadło skażenie przemysłowe natomiast w różnych miastach, w różnych porach roku, a nawet dnia przeważają zanieczyszczenia komunikacyjne i te wynikające ze znaczącego składu palenisk domowych jako źródeł ciepła – podkreślił.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

__________________ 

Data emisji: 20.02.17

Godzina emisji: 15:35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej