Pielęgniarka - zawód zanikający

2017-03-28, 16:40

Pielęgniarka - zawód zanikający
W Polsce niedługo zabraknie co najmniej 50 tys. pielęgniarek.Foto: Parentingupstream / pixaabay

Za trzy lata liczba pielęgniarek spadnie w Polsce o ponad 4 tysiące, a do 2035 roku – nawet o 16,5 tysiąca. Czy pielęgniarka będzie wkrótce traktowana jako zawód zanikający? Gośćmi Polskiego Radia 24 były: Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych i Mariola Łodzińska, wiceprezes NRPiP.

Posłuchaj

28.03.17 Zofia Małas: mamy chętną młodzież do studiowania pielęgniarstwa
+
Dodaj do playlisty

Jak wynika z analizy danych Centralnego rejestru Pielęgniarek i Położnych, w Polsce do 2022 roku uprawnienia emerytalne uzyska ponad 39,6 tys. pielęgniarek i położnych, co stanowi blisko 30 proc. obecnie zatrudnionych. Jednak tylko co piąty absolwent oddziału pielęgniarstwa i położnictwa uniwersytetu medycznego w Polsce zdecyduje się zostać w kraju, reszta chce wyjechać za granicę.

Jak zauważyła Zofia Małas, być może coś się jednak zmieni, ponieważ od roku dopominano się debaty nad stanem polskiego pielęgniarstwa i położnictwa w Ministerstwie Zdrowia i taka debata odbyła się 27 marca.

- Podczas spotkania dyskutowaliśmy o normach zatrudnienia w podmiotach leczniczych w Polsce oraz prestiżu i promocji zawodu. Mamy dobry system kształcenia, jeśli chcemy jednak zatrzymać w Polsce naszych absolwentów, musimy dać im dobrą ofertę i warunki – przekonywała Mariola Łodzińska.

- Pielęgniarki i położne muszą zostać potraktowane jako grupa specjalistów. Jeśli propozycja płacy minimalnej pracownika medycznego ma być 2 400 zł to w przeliczeniu na stawkę godzinową daje to 14 zł/h, tymczasem 13 zł to płaca minimalna pracownika niewykwalifikowanego – stwierdziła Zofia Małas. - W ciągu dwóch lat grupa zawodowa pielęgniarek i położnych przekroczyła już średnią wieku 50 lat. Dwa lata temu było to 48. Oznacza to, że wiele naszych młodych koleżanek nie wkroczyło w tym czasie do zawodu. W porównaniu do krajów Europy Zachodniej jest nas o połowę mniej, niż powinno przypadać na 1000 mieszkańców - powiedziała gość audycji.

- Rozmawiam z absolwentami, oni naprawdę chcą pracować w kraju, ale chcą też utrzymać się za swoją pensję. Trzeba dać im dobrą ofertę aby pozostali – dodała Zofia Małas.           

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 28.03.17

Godzina emisji: 15.35

 

 


____________________

Data emisji: 28.03.2017

Polecane

Wróć do strony głównej