more_horiz

Kwiecień miesiącem czytelnictwa w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 15:49
Przy okazji Światowego Dnia książki zbadano co i w jakiej formie najczęściej czytają Polacy. Z raportu „Zwyczaje Polaków związane z czytelnictwem” wynika, że korzystanie z ebooków nie oznacza rezygnacji z książek tradycyjnych. Wybór różnych form zależy od sytuacji. O rynku e-książki mówiła w Polskim Radiu 24 Martyna Bednarczyk (Virtualo). 
Audio
  • 07.04.2017 Zwyczaje czytelnicze Polaków. Gość: Martyna Bednarczyk (Virtualo).
Choć rynek e-książek dopiero raczkuje, rozwija się bardzo dynamicznie
Choć rynek e-książek dopiero raczkuje, rozwija się bardzo dynamicznieFoto: Panther Media/EASTNEWS

Gość wskazywała, że czytelnictwo ebooków stale rośnie. Jej zdaniem, ta forma książki szczególnie wygodna jest dla osób młodych. – Nie ma bariery, że musimy czekać, możemy to zrobić szybko i sprawnie, a także czytać na smartfonie, nie trzeba kupować nowego urządzenia – przekonywała.

Martyna Bednarczyk wskazywała, że wymienność ebooków i książek tradycyjnych jest powszechna. Tylko 6 proc. czytelników przyznaje, że nie sięgnęło w ubiegłym roku po wersję papierową. – Polacy najchętniej czytają ebooki gdy muszą się przemieszczać, gdy jest to wygodne. A w domu, sytuacjach intymnych, na łonie natury częściej sięgają po książkę drukowaną. Przywiązanie do zapachu, szelestu kartek jest w nas głęboko zakorzenione – mówiła.

Zdaniem gość, choć rynek e-książek dopiero raczkuje, rozwija się bardzo dynamicznie. Wydawane są z reguły tytuły nowe, ponieważ w przypadku starszych konieczne jest pozyskanie licencji od nowa. Ta kwestia wpływa także na cenę książek. – Większość czytelników uważa, że ebook powinien być znacznie tańczy niż książka drukowana, bo nie mamy papieru, druku, wszystkie koszty nam odpadają. To nie do końca jest tak, same prawa autorskie i koszty licencji, zdjęcia, konwersja, to jest do pozyskania i przygotowania od nowa – podsumowała.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/ip

___________________

Data emisji: 07.04.2017

Godzina emisji: 14:35 

Zobacz także

Zobacz także