Zmarła Julia Hartwig – „wielka dama polskiej poezji”
Nie żyje Julia Hartwig, poetka, eseistka i tłumaczka literatury pięknej z języka francuskiego i angielskiego. Zmarła wczoraj w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych. W sierpniu skończyłaby 96 lat. Nie opublikowała wielu tomów poetyckich, jednak te które stworzyła, zapewniły jej trwałe miejsce w historii literatury polskiej. Julię Hartwig wspominała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Karolina Piekarska, prezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
2017-07-15, 13:22
Posłuchaj
Julia Hartwig urodziła się 14 sierpnia 1921 roku. Zadebiutowała w 1936 roku, jako niespełna 15-letnia dziewczyna. Jej pierwszy tomik poetycki ukazał się w 1956 roku. Dorobek literacki Julii Hartwig obejmuje kilkanaście zbiorów poezji i prozy poetyckiej oraz monografie, eseje, tłumaczenia, a także książki dla dzieci. Na język polski przekładała twórczość takich pisarzy, jak: Guillaume Apollinaire, Allen Ginsberg czy Max Jacob. Według Małgorzaty Karoliny Piekarskiej twórczość Julii Hartwig jest niesamowita i imponująca.
- Zapamiętamy ją jako damę polskiej literatury. Trudno powiedzieć coś, co nie byłoby banałem, jeszcze nie mogę sobie poradzić z jej odejściem. Jej poezja jest niesamowita. Hartwig pisała o tym, co było jej bliskie, w sposób oszczędny klarowny i wyszukany – powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.
W czasie II wojny światowej Julia Hartwig brała udział w konspiracji, była łączniczką Armii Krajowej. W PRL Julia Hartwig była działaczką opozycji demokratycznej. W styczniu 1976 roku podpisała "Memoriał 101" przeciwko planowanym zmianom w Konstytucji PRL. W 1989 r. była członkiem Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Błażej Prośniewski.
Polskie Radio 24/kk/PAP/IAR
_______________________
Data emisji: 15.07.2017
Godzina emisji: 12:06
REKLAMA