Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie praw lokatorów
Zapewnienie mieszkańcom prawa do lokalu zamiennego oraz pokrycie kosztów przeprowadzki w związku z koniecznością remontu lub rozbiórki budynku gminnego to jedno z założeń nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów uchwalonej w piątek przez Sejm. O zmianach mówiła w Polskim Radiu 24 prawniczka Beata Siemieniako z Komitetu Obrony Praw Lokatorów, autorka książki „Reprywatyzując Polskę”.
2018-01-29, 15:25
Posłuchaj
Najważniejszym punktem noweli ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego jest wydłużenie do 31 grudnia 2019 okresu, w którym to na gminie spoczywa obowiązek zapewnienia najemcom prawa do lokalu zamiennego oraz pokrycia kosztów przeprowadzki w związku z koniecznością remontu lub rozbiórki budynku.
Jak podkreśliła Beata Siemieniako, dużym plusem ustawy jest m.in. fakt, że nie będzie możliwa eksmisja przez komornika do noclegowni. - Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie podkreślał, że eksmisja do noclegowni to eksmisja niemalże na ulicę. Noclegownia dla bezdomnych, która jest otwarta tylko w określonych porach nocnych oznacza, że przez cały dzień trzeba się znajdować na ulicy. To nie jest eksmisja do lokalu mieszkalnego – mówiła Siemieniako.
Dodała, że nowelizacja poszerza jednak katalog sytuacji, w których gmina może wypowiedzieć umowę najmu. – Warunki najmu są śrubowane, bo mieszkań jest mało, a chętnych coraz więcej. To dobre założenie, że w pierwszej kolejności musimy pomóc tym najbardziej potrzebującym, ale efekt uboczny jest taki, że powstaje bardzo duża grupa tzw. biednych pracujących, czyli osób, które są za bogate by zakwalifikować się na lokal komunalny, ale z kolei nie stać ich, by zaciągnąć kredyt na 30 lat – mówiła.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Mateusz Maranowski.
Polskie Radio 24/pr
____________________
Data emisji: 29.01.17
Godzina emisji: 14:45
REKLAMA