Przełom duchowy ks. Jana Wesleya
Jana Wesleya wraz z bratem Charlesem uznaje się za ojców ruchu metodystycznego i niezależnego Kościoła Metodystycznego. O „przebudzeniu” duchownego mówił w Kurierze Ekumenicznym Edward Puślecki, emerytowany biskup Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Polsce.
2016-05-29, 09:44
Posłuchaj
– 24 maja 1738 r. anglikański ks. Jan Wesley udał się na modlitwę do zaprzyjaźnionych Braci Czeskich. Tam, słuchając czytanego komentarza dr Marcina Lutra do Listu św. Pawła do Rzymian odczuł, jak napisał ‘poruszenie serca’ i pojął, że człowiek może być zbawiony darmo, tylko przez wiarę w Jezusa Chrystusa” – mówił gość Polskiego Radia 24.
Od tego momentu Wesley rozpoczął gorliwe nauczanie, skupiające tysięczne tłumy. Do końca życia pozostał księdzem anglikańskim. O narodzeniu się metodyzmu zadecydowała postawa jego zwolenników i niechęć Kościoła anglikańskiego do nich.
– Jego przemiana życia spowodowała, w dłuższej perspektywie, powstanie wspólnot charyzmatycznych – Zielonoświątkowców czy Adwentystów Dnia Siódmego. Doświadczenie Wesleya jest ciągle inspirujące nie tylko dla ok. 70 mln metodystów na świece – powiedział bp Puślecki.
Audycję prowadził Marcin Witan.
REKLAMA
Polskie Radio 24
REKLAMA