POP!FESTIVAL Dzika Banda

POP!FESTIVAL Dzika Banda, Kalendarz Performatywnej Warszawy, spektakl Teatru Żydowskiego „Wyzna(nie)” to główne propozycje kulturalne PR24 i Mai Kluczyńskiej tego weekendu.

2014-11-07, 20:24

POP!FESTIVAL Dzika Banda
. Foto: flickr/Matt

Posłuchaj

07.11.14 Małgorzata Gajdemska „Naszym celem było wyjść z tańcem i działaniami performatywnymi w przestrzeń miasta (…)
+
Dodaj do playlisty

W dniach 7-9 listopada w warszawskim kinie „Iluzjon” odbywa się POP!FESTIVAL Dzika Banda. W programie festiwalu znajdziemy m.in. pokaz filmów detektywistycznych i kryminalnych, ciekawe spotkania z krytykami filmowymi, ludźmi kultury i kryminologami oraz debaty na granicy fikcji i rzeczywistości.

– Koncertujemy się wyłącznie na kulturze popularnej, na czym zwykłe festiwale zasadniczo się nie skupiają. W tym roku na części pierwsze rozkładamy czarny kryminał – tłumaczył w Polskim Radiu 24 Robert Ziębiński, dyrektor Festiwalu.

Kalendarz Performatywnej Warszawy

W ramach Kalendarza Performatywnej Warszawy 9 listopada rozpocznie się trzecie wydarzenie z tego cyklu. Tym razem tancerze i performerzy będą swoje spektakle prezentować na Mokotowie.

– Projekt ten to 12 wydarzeń artystycznych w otwartej formule. Każde z nich odbywa się w innej dzielnicy Warszawy, w innej formie i na inny temat. Korzystamy z różnych metod i narzędzi nie tylko profesjonalnych artystów, lecz także osób, które amatorsko interesują się tańcem czy choreografią – mówiła Małgorzata Gajdemska, artystka, performerka, tancerka, choreografka, animator kultury.

REKLAMA

Spektakl „Wyzna(nie)”

13 listopada w Teatrze Żydowskim w Warszawie odbędzie się premierowy pokaz spektaklu „Wyzna(nie)” Katii Czarnej, w reżyserii Krzysztofa Rzączyńskiego. Jest to pierwsza w powojennej Polsce sztuka dotycząca losów pokolenia współczesnych polskich Żydówek urodzonych na przełomie lat 70-tych i 80-tych.

– Naszą inspiracją była obserwacja kolegów i nas samych, którzy mieliśmy styczność z kulturą żydowską. Interesujące jest tutaj poszukiwanie własnej tożsamości. W sztuce mamy 3 kobiece postaci i każda z nich ma zupełnie inne podejście do swojego żydostwa. Jest to z jednej strony coś dla nich obciążającego, z drugiej specjalnego – mówiła Joanna Szurmiej-Rzączyńska, aktorka, odtwórczyni roli Zosi w spektaklu „Wyzna(nie)”.

Joanna
Joanna Szurmiej-Rzączyńska/fot.PR24/MS
– Basia jest z zawodu dziennikarką. Poszukuje ona odpowiedzi na pytanie, kim jest. Sztuka generalnie chce rozprawić się ze stereotypami. Pokazuje również to, jakie jest pokolenie obecnych 30-latków – podkreślała Małgorzata Trybalska, aktorka, odtwórczyni roli Basi w spektaklu „Wyzna(nie)”.

REKLAMA

Małgorzata
Małgorzata Trybalska/fot.PR24/MS

PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej