Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Oto główne przesłanie, obchodzonego 23 kwietnia, Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Przy tej okazji w Polskim Radiu 24 rozmowa z Włodzimierzem Albinem i Grzegorzem Majerowiczem z Polskiej Izby Książki na temat stanu czytelnictwa w naszym kraju i sposobów na to, by zachęcić Polaków do spędzania wolnych chwil z książką w ręce.

2016-04-23, 17:55

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Polska jest jedynym krajem, w którym w ostatnich latach nastąpił drastyczny spadek czytelnictwa.Foto: flickr/Kamil Porbiński

Posłuchaj

23.04.16 Grzegorz Majerowicz: „Jest wiele sygnałów świadczących o możliwości poprawy czytelnictwa w Polsce (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Według danych Biblioteki Narodowej większość z nas w minionym roku nie przeczytało żadnej książki. Dane są zatrważające. Takie alarmujące dane możemy usłyszeć niemal co rok. Czy z czytelnictwem wśród Polaków rzeczywiście jest aż tak źle i czy tradycyjna książka skazana jest na wymarcie?

– W moim przekonaniu nie ma mowy o tym, by nastąpił zmierzch książki. Mało tego, ja zauważam wręcz renesans książki drukowanej. Jest masa inicjatyw społecznych, do których zaliczę kluby czytelnicze, a także działalność blogerów i rozmaitych forów internetowych promujących czytanie książek. Są to bardzo pozytywne sygnały – powiedział Grzegorz Majerowicz.

Jednak Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki, zaznaczył, że Polska jest jedynym krajem, w którym w ostatnich latach nastąpił drastyczny spadek czytelnictwa.

– Patrząc na to, co dzieje się z czytelnictwem przez ostatnie 15 lat, to w naszym kraju wskaźnik ten obniżył się z ponad 50 proc. do 37 proc. Czesi na przykład podwyższyli te statystki z 82 proc. do 84 proc. Polskie dane są dramatyczne, gdyż 63 proc. Polaków nie przeczytało nawet fragmentu jakiejkolwiek książki. Warto zauważyć, że badania sprawdzające poziom czytelnictwa prowadzone były wśród ponad 20 milionów osób – podkreślił.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej