Historia górnictwa w Tatrach Polskich
Do 31 sierpnia w ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich w kopalni soli w Wieliczce można oglądać wystawę „Górnictwo w Tatrach Polskich. Prezentuje ona mało znany wycinek historii Tatr, które przez kilka stuleci były znaczącym ośrodkiem górniczym. O wydobywanym tam srebrze, miedzi oraz rudach żelaza i uranu mówili w Polskim Radiu 24 Józef Charkot, kustosz Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Magdalena Sitarz, która brała udział w powstaniu wystawy.
2016-06-19, 19:59
Posłuchaj
Ośrodkiem górniczym Tatry były już na początku XVI wieku, podczas gdy kurortem turystycznym stały się dopiero w połowie wieku XIX. Wystawa jest rezultatem kilkuletnich prac badawczych i dokumentacyjnych Studenckiego Koła Naukowego Geologów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i powstała we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym.
– Projekt rozpoczął się w 2011 roku. W pierwszej kolejności zinwentaryzowano sztolnie, czyli kopalnie, żelaza i manganu. Do dzisiaj zachowało się niewiele pozostałości po górniczym etapie w historii Tatr. Dodatkowo te ślady położone są bardzo wysoko, co sprawiało, że prace badawcze nie były łatwe. Trwały one prawie 3 lata i ich efektem jest wystawa oraz publikacja opisująca górnictwo w Tatrach – powiedziała Magdalena Sitarz.
Historia górnictwa tatrzańskiego prezentowana jest przez współczesne fotografie wyrobisk, hałd górniczych i śladów działalności hutniczej. Nie brakuje również panoramicznych ujęć obszarów, w których prowadzono działalność przemysłową. Materiał ilustracyjny stanowią także fotokopie archiwalnych planów i zdjęć przedstawiających rejony produkcji. Merytoryczną część wystawy uzupełniają komentarze językach polskim, angielskim i słowackim
– Wystawa cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Od września będzie można ją podziwiać w Kielcach, a zainteresowanie jej ekspozycją wyraziła już dyrekcja kopalni soli w Bochni. Tak więc ma ona bardzo duży i pozytywny odbiór – podkreślił Józef Charkot.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
REKLAMA