Przyznano Złote Mikrofony - prestiżowe nagrody Polskiego Radia
14 grudnia odbyła się Gala wręczenia Złotych Mikrofonów. Laureatami tych prestiżowych nagród Polskiego Radia zostali: Michał Jakubik, Marcin Łukawski, Michał Montowski, Tomasz Perkowski i Adam Suprynowicz.
2016-12-16, 10:59
Posłuchaj
14.12.16 Laureaci Złotych Mikrofonów 2016
Dodaj do playlisty
Prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk witając gości podkreślała, że Złoty Mikrofon, to nagroda, o której marzy każdy radiowiec. - Tę nagrodę można otrzymać raz w życiu. Byli nią wyróżnieni wspaniali twórcy związani z Polskim Radiem. Wspaniali dziennikarze, najlepsze radiowe głosy, ale także ci, którzy stoją lub pracują w głębi radia, w cieniu - powiedziała Barbara Stanisławczyk.
Barbara Stanisławczyk Złoty Mikrofon, to nagroda, o której marzy każdy radiowiec. Tę nagrodę można otrzymać raz w życiu
Jak dodała, wśród laureatów jest też jeden święty. W 2000 roku Diamentowy Mikrofon Polskiego Radia został przyznany Janowi Pawłowi II.
- Moim osobistym pragnieniem i nadzieją jest, żeby Złoty Mikrofon był symbolem najwyższych standardów pracy dziennikarskiej, ale też ludzkich standardów. Ideałem jest bowiem, żeby dzieło pozostawało w szlachetnej zgodzie z duchem i osobowością jego twórcy powiedziała Barbara Stanisławczyk.
- Dla jednych jest to zwieńczenie, może podsumowanie dorobku życia. Dla innych jest to tzw. "twórczy kop" - motywacja, żeby pracować jeszcze lepiej, jeszcze więcej, żeby tworzyć piękniej - dodała prezes.
REKLAMA
Zarząd Polskiego Radia postanowił również przyznać Honorowy Złoty Mikrofon – jego laureatem został Ernest Bryll „za ogromny wkład w kształtowanie wyobraźni poetyckiej słuchaczy Polskiego Radia”.
Jak podkreślił Ernest Bryll, „nie wie dlaczego zaczął pisać wiersze”. – W szkole średniej odnosiłem się z pogardą do grup moich kolegów, którzy tworzyli wówczas kółka poetyckie, literackie. Pracując w stoczni napisałem natomiast dwa wiersza – wspominał nagrodzony przez Polskie Radio poeta.
Stwierdził także, że nie czuje się poetą, bo „jest to chorobliwe”. - Poezja jest jak uczucia, które są chorobliwe. Poezja jest napadem pewnej choroby – stwierdził.
REKLAMA
Złoty Mikrofon to szczególna nagroda Polskiego Radia przyznawana osobom, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego.
Michał Jakubik z Biura Technologii i Cyfryzacji otrzymał Złoty Mikrofon „za umiejętne łączenie i poszerzanie w zawodzie realizatora dźwięku tego, co techniczne z tym, co artystyczne. Za perfekcyjną znajomość rzemiosła radiowego”.
Dziennikarz Programu 3 Marcin Łukawski został nagrodzony „za kulturę słowa, uśmiech, wspaniałą zdolność mówienia jednocześnie do wszystkich i każdego z osobna”.
Michała Montowskiego z Radiowej Jedynki uhonorowano „za programy o sztuce łączące bogactwo intelektualne z komunikatywnością i dźwiękową atrakcyjnością”.
REKLAMA
Tomasz Perkowski z Teatru Polskiego Radia odebrał Złoty Mikrofon „za doskonały radiowy słuch, mistrzowskie realizacje słuchowisk i reportaży oraz za czułość dla świata dźwięków”.
Adama Suprynowicza, dziennikarza Programu 2 wyróżniono „za wszechstronność zainteresowań w podejmowaniu rozmaitych wyzwań na polu kultury, za mistrzowski warsztat dziennikarski, wysmakowany gust muzyczny, osobistą kulturę i nienaganną polszczyznę”.
Nagrody laureatom wręczyli Prezes Zarządu Polskiego Radia dr Barbara Stanisławczyk oraz przewodniczący tegorocznej Kapituły Złotego Mikrofonu Janusz Kukuła. Uroczystość w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego poprowadzili Agnieszka Szydłowska z Programu 3 i Marcin Kusy z Radiowej Jedynki.
Podczas uroczystości wystąpili Marcin Styczeń z zespołem oraz Joanna Kondrat.
REKLAMA
Honorowy Złoty Mikrofon przyznawany jest okazjonalnie od 2002 roku przez Zarząd Polskiego Radia osobowościom radiowym – pracownikom i współpracownikom Polskiego Radia – za wybitne zasługi dla radia publicznego.
Do tej pory nagrodą, włączając tegorocznych laureatów, uhonorowano ponad 250 osób. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Starsi Panowie - Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski, sprawozdawca sportowy Bohdan Tomaszewski, krytyk muzyczny i inicjator akcji ratowania zabytków na warszawskich Powązkach Jerzy Waldorff, aktorki Irena Kwiatkowska i Anna Seniuk, autorka pierwszej w dziejach europejskiej radiofonii powieści "Dni powszednie państwa Kowalskich" Maria Kuncewiczowa, kompozytor i dziennikarz muzyczny Jan Ptaszyn Wróblewski, lektor warszawskiego metra Ksawery Jasieński, prof. ks. Józef Tischner oraz poeta Zbigniew Herbert.
(Polskie Radio 24)
pr/tb
REKLAMA
REKLAMA
Polecane
REKLAMA