„Wiech po żydowsku”
Stefan Wiechecki to mistrz gwary warszawskiej i opisywania przedwojennego klimatu stolicy. – „Wiech” pisał o życiu miasta. Siłą rzeczy częścią jego historii musiała być społeczność żydowska, która stanowiła jedną trzecią Warszawy – wskazywał w Polskim Radiu 24 Piotr Herbich, współautor scenariusza sztuki „Wiech po żydowsku”. O przedstawieniu na naszej antenie mówił również Dariusz Kukowski, reżyser.
2017-01-06, 12:01
Posłuchaj
– Część tekstów Wiecha opowiada o życiu społeczności żydowskiej. Zachowując proporcje, związane ze strukturą przedwojennej Warszawy, to około jedna trzecia jego dorobku. Te teksty są dziś jednak nieco zapomniane – mówił Piotr Herbich, wyjaśniając, dlaczego twórcy spektaklu „Wiech po żydowsku” zajęli się tym właśnie aspektem działalności Stefana Wiecheckiego.
Jak dodawał Dariusz Kukowski, o mniejszym zainteresowaniu tekstami traktującymi o żydowskiej części społeczności Warszawy zadecydowała wojna. – Po 1945 roku w mieście nie było zbyt wielu żydowskich odbiorców twórczości „Wiecha” – zauważył gość Polskiego Radia 24.
„Wiech po żydowsku” to spektakl z udziałem aktorów i lalek. Przedstawienie przygotował Teatr Scena Lubelska 30/32.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem programu była Maja Kluczyńska.
Polskie Radio 24
Więcej Kultury w Polskim Radiu 24
_________________
REKLAMA
Data emisji: 6.01.17
Godzina emisji: 11.45
Polecane
REKLAMA