Polskie banki zagrożone?
Polski system bankowy jest relatywnie młody. Od początku lat 90-tych podlegał przekształceniom oraz powolnej prywatyzacji. Od lat system zachowuje tradycyjny charakter bankowości skupiając się na funkcji kredytowo - depozytowej.
2014-04-04, 14:22
Posłuchaj
Jeden z najbardziej wpływowych amerykańskich banków Goldman Sachs ostrzega by nie inwestować w polskie banki. Zdaniem analityków polska gospodarka wysyła silne sygnały ożywienia i kryzys na Ukrainie nie spowoduje dużych strat.
Drogie akcje polskich banków
Ożywienie w gospodarce nie przekłada się na poprawę wyników naszych banków. Wysokość pobieranych przez nasze banki prowizji i opłat są jedne z najwyższych w regionie.
- Goldman Sachs to bank inwestycyjny i dom maklerski, który handluje na giełdzie w imieniu swoich klientów. To instytucja, która zajmuje się również przygotowywaniem analiz. Goldman Sachs w swojej analizie napisał, że akcje polskich banków są zbyt drogie. W raporcie nie było żadnych sugestii, o tym, że te banki mogą być niebezpieczne - powiedział Ignacy Morawski, ekspert ekonomiczny.
Nowoczesny system
Sektor bankowy jest ważną częścią polskiej gospodarki. W Polsce około 60 -70 procent aktywów sektora bankowego zajmują banki należących do kapitału zagranicznego.
REKLAMA
- Na początku transformacji duży udział sektora zagranicznego w naszym systemie bankowym odgrywał bardzo ważną rolę i miał pozytywny wpływ. Nasz sektor bankowy jest sektorem zmodernizowanym i nowoczesnym. Nie możemy porównywać się do zachodu, ponieważ nie mamy tak rozwiniętej gospodarki - dodał Gość Pr24.
PR24/ Paulina Olak
REKLAMA